YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tartışmalar sürüyor...
'Gül'ün görev süresini tartışmak gereksiz, çözüm yeri Meclis'tir'
Tartışmalar sürüyor...
21 Aralık 2011 / 08:14 Güncelleme: 21 Aralık 2011 / 08:15
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görev süresinin '5 yıl mı, 7 yıl mı' olacağına ilişkin tartışmalar devam ediyor. Başbakan Tayyip Erdoğan, "Düşüncemiz, sürenin 7 yıl olması istikametindedir." derken, muhalefet 5 yılda ısrarlı. Tartışma, hukukçuları da ikiye böldü.

Ancak ortak kanaat, çözümün Meclis'te bulunacağı yönünde. Anayasa hukukçusu Prof. Dr. Ergun Özbudun, tartışmaları anlamsız gördüğünü, çıkarılacak bir kanunla sıkıntının biteceğini vurguluyor. Prof. Dr. İlyas Doğan, konunun YSK'ya bırakılması gerektiğine işaret ederken, Prof. Dr. Mehmet Merdan'a göre en sağlıklı düzenleme anayasaya konulacak ek madde.

21 Ekim 2007'de cumhur-başkanlığı süresini 5 yıla indiren referandumun ardından Anayasa'ya mevcut Cumhurbaş-kanı'nın görev süresi ile ilgili geçici hükmün konulmadığını söyleyen Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Ergun Özbudun, "Salt çoğunlukla çıkarılacak bir yasa, çözüm için yeterli olacaktır." dedi. Gül'ün görev süresine ilişkin tartışmaları lüzumsuz gördüğünü belirterek, "Yasada bu konu ile ilgili bir boşluk vardır. Maalesef Cumhurbaşkanı'nın süresi referandum sürecinde atlanılan bir konu olmuştur. Ancak çözüm merci YSK veya başka bir yer değildir. Meclis'in, çıkaracağı bir yasa ile süreyi çözüme kavuşturması mümkündür. Bunun için 5 yıl mı, 7 yıl mı tartışması anlamsızdır. Çözüm yeri Meclis'tir." diye konuştu.

Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlyas Doğan da Cumhurbaşkanı'nı Meclis seçtiği için, seçildiği döneme ait olan anayasaya tabi olduğu görüşünde. Tartışmaların çözümünü Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) bırakmanın son derece sakıncalı olduğuna dikkat çeken Doğan, çözüm yeri olarak TBMM'yi gösterdi. Doğan, şu ifadeleri kullandı: "Türkiye'deki siyasiler hukuka ilişkin normları tam olarak bilmedikleri için bu konu tartışmalı hale gelmiştir. Mevcut Cumhurbaşkanı'mız Meclis tarafından seçilmiştir. Seçilme esnasındaki anayasa hükümlerine göre görev süresi de 7 yıldır. Meclis tarafından bir düzenlemeye dahi gerek yoktur. Eğer tartışmalar devam ederse de yasa değişikliğine bile gerek kalmadan Meclis'te uzlaşma sağlanabilir."

İzmir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Merdan Hekimoğlu da en sağlıklı düzenlemenin anayasaya konulacak ek madde olacağını kaydetti. Anayasa değişikliği yapılırken bu durum göz önünde bulundurulmayarak ciddi bir boşluğa sebep olunduğunu vurgulayan Hekimoğlu, "Kamu hukukuna ilişkin kurallar yürürlüğe girdiği andan itibaren herkesi bağlar. Ben bu nedenle görev süresinin 5 yıl olacağı görüşündeyim. Ancak tartışmalar devam ederse yine bu konunun çözüm yeri Meclis olacaktır. Uzlaşma sağlanamayan bir durum varsa anayasa geçici ek kanun maddesi konularak Cumhurbaşka-nı'nın görev süresi düzenlenebilir." şeklinde konuştu.

GÜL SEÇİLDİ, ARDINDAN SİSTEM DEĞİŞTİ

AK Parti, 2007'nin Nisan ayında Abdullah Gül'ü cumhurbaşkanlığına aday gösterdi. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 357 oy alan Gül, Anayasa Mahkemesi'nin 1 Mayıs 2007 tarihindeki kararıyla Meclis'in toplam yeter sayısının 367'ye ulaşamadığı gerekçesiyle seçilemedi. Erken seçim sürecine girilmesinin ardından, 22 Temmuz seçiminden sonra Abdullah Gül, 28 Ağustos'ta Meclis Genel Kurulu'ndaki üçüncü tur oylamanın sonunda Türkiye'nin 11'inci cumhurbaşkanı oldu. Cumhurbaşkanlığı süresini 5 yıla indiren ve halk tarafından seçilmesini öngören anayasa değişikliği ise 21 Ekim 2007 tarihinde halkoyuna sunularak kabul edildi. Bununla beraber mevcut Cumhurbaşkanı'nın görev süresi tartışılmaya başlandı. Çünkü yapılan anayasa değişikliğinde bu konuya açıklık getiren bir geçici madde yoktu. (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler