YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tarımcıoğlu'ndan çarpıcı açıklamalar
Tarımcıoğlu'ndan çarpıcı açıklamalar
25 Haziran 2010 20:58
Askeri Hakim Faik Tarımcıoğlu, asker kökenli hakimlerin Anayasa Mahkemesi'ne üye yapılmasını askeri vesayetin uzantısı olarak gördüğünü açıkladı.

Askeri Hakim Faik Tarımcıoğlu, Türkiye’de askeri yargı ve sivil yargı ayrımından çok, yargıda hukukun işleyip işlemediğine bakılması gerektiğini söyledi. Tarımcıoğlu, asker kökenli hakimlerin Anayasa Mahkemesi'ne üye yapılmasını ise askeri vesayetin uzuntası olarak gördüğünü ifade etti.

Abant Platformu’nun 'Ordu, Vesayet ve Yargı' başlıklı ikinci oturumunda 'Ordu ve Yargı' konusunu anlatan Tarımcıoğlu, askerliğe alınmasını anlatırken, "Askeri hakimlerin gizli bir vesayet altında olduğu bir gerçektir. Ama yüz akı olan kararlar da vardır. Çok net kararlar da vardır." dedi.
Tarımcıoğlu, askeri yargı ve sivil yargı diye iki yargının bulunduğunu hatırlatarak, bu ayrımların çok da önemli olmadığına işaret etti.

"Artık askeri ve sivil yargı ayrımına gitmeden hukuk var mı yok mu, adalet işliyor mu ona bakmak lazım." diyen askeri hakim Tarımcıoğlu, "Askeri yargının sınırları AB'de dar. Askeri yargıda sivillerin yargılanmaması hukuk için bir merhale. Eğer sivil yargı gerçekten bir yargıysa, ideolojik saplantısı yoksa askeri yargının yerini almalı." şeklinde konuştu.

Tarımcıoğlu, askeri hakimlerin Anayasa Mahkemesi üyesi olmalarını da eleştirdi.
 Bu durumun örtülü bir askeri vesayet anlamına geldiğini ileri süren Tarımcıoğlu, "Sanki askerin işlediği her suç ağır suça giriyormuş gibi algılanıyor. Askeri İdari Yüksek Mahkemesi çok lüks bir mahkeme. İleride kaldırılabilir. Anayasa değişikliğinde hükümetin yerinde olsaydım, Askeri İdari Mahkemeden yüksek mahkemeye girmelerini önlerdim. Çünkü bu olmazsa askeri vesayeti önlemek mümkün. Kıta subayıyken hakim oldum. Genelkurmay Adli Müşaviri askeri kıtadan geldi." ifadelerini kullandı.
Cihan

hayırlı bir ses...
 // ibrahim çelikoğlu
Bu adamın sesini duyun.Bu adamda hayır var.Cumhuriyeti,demokrasiyi
savunanlar böylelerini ihmal edemez.Yurttaşlık görevimiz böylelerinin elinden tutmaktır....
25 Haziran 2010 23:12
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler