YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tarım Bakanlığı harekete geçti
Artan kırmız et fiyatları, kesim yaşına gelmemiş kuzuların kesimine neden oluyor
Tarım Bakanlığı harekete geçti
18 Ekim 2009 / 08:27 Güncelleme: 18 Ekim 2009 / 08:35

Kırmızı et fiyatlarının son dönemde aşırı zamlanması Tarım Bakanlığı’nı harekete geçirdi. Bakanlık, yaptığı seri toplantıların ardından küçükbaş hayvan varlığını koruma, denetimlerin artması ve hayvan ihracına yasak getirilmesi gibi bir dizi önlem alacak. İşte Bakanlığın önümüzdeki günlerde açıklayacağı önlemler:

Kuzu kesimi yasaklanıyor: Artan fiyatlarla kâr iştahı kabaran besicilerin henüz kesim yaşına bile gelmeyen küçük kuzuları keserek piyasaya sürdüğü tespit edildi. Bu durumun, sayıları 24 milyona gerileyen küçükbaş hayvan varlığını tehdit ettiği sonucuna varan Tarım Bakanlığı kuzu kesimini yasaklamaya karar verdi. Buna göre, canlı ağırlığı 32 kilonun altında olan küçükbaş hayvan kesimi, yayınlanacak bir genelgeyle yasaklanacak. Dişi küçükbaş kesimi yasaklanacak: Zamlar nedeniyle besicilerin damızlık dişi koyunları dahi kestikleri belirlendi. Bir dişi koyun kesmenin 5-6 hayvan kesmeye eş değer olduğunu belirten Bakanlık, aynı genelgeyle dişi küçükbaş hayvan kesimini belirli bir süreyle yasaklayacak.

DENETİMLER ARTTI

Koyuna küpe ve kimlik: Büyükbaş hayvanlarda olduğu gibi küçükbaş hayvanlara da küpe ve kimlik kartı zorunluluğu getirilecek. Bu amaçla küçükbaş hayvanların tamamına kısa süre içerisinde küpe takılıp kimlik kartları düzenlenmesi öngörülüyor. Bu yolla küçükbaş hayvanların da kayda alınması planlanıyor. Fiyatların aşırı artması nedeniyle büyükbaş ve küçükbaş hayvan dışındaki at, eşek, domuz hatta köpek gibi hayvanların kesiminin aşırı kazanç hırsıyla arttığı duyumlarını alan Bakanlık bu konudaki denetimlerini arttırdı. Bakanlık, çiğ ve pişmiş et satan işyerlerine yönelik yoğun denetim başlattı. Yetkililer, “Aşırı zam, kötü niyetli kişilerin iştahını artırdı. Yediğiniz ete dikkat edin” uyarısı yaptı. Bakanlığın aldığı önlemleri değerlendiren Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı İbrahim Yetkin, küçükbaş hayvan varlığını korumaya yönelik önlemleri yerinde bulduklarını belirtirken fiyatların düşmesi için hayvan ihracatının da 6 ayla sınırlanması önerisin getirdi.
 

Bugün

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler