YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tarikatı lideri İhsan Güven’in öldürülmesi davası
Tarikatı lideri İhsan Güven’in öldürülmesi davası
Tarikatı lideri İhsan Güven’in öldürülmesi  davası
22 Ekim 2008 / 16:49 Güncelleme: 22 Ekim 2008 / 00:00

Dost Tarikatı lideri İhsan Güven’in öldürülmesine ilişkin davanın Ergenekon davasıyla birleştirilmesi istendi


İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuklu sanıklar Burhanettin Yalçın, Burak Çileli, Selim Aydın ve Emin Koçhan katıldı.


Sanıklardan Selim Aydın, dosyada aleyhine delil bulunmadığını belirterek, "Beş yıla yakın süredir tutukluyum. Bu nedenle eğitimim de engellenmiştir. Şimdi açık öğretime devam ediyorum. Mağduriyetimin giderilmesi açısından tahliyeme karar verilmesini istiyorum" dedi. Diğer sanıklar da tahliyelerini istedi.


Mahkeme de, Ergenekon soruşturması sırasında dava konusu olan İhsan Güven ile Sibel Güven'in öldürülmesi olayıyla Ergenekon'un bağlantısı olduğunun davanın iddianamesinde geçtiğini belirterek soruşturma dosyasında cinayet ile ilgili yer alan tüm bilgi, belge ve dokümanların mahkemeye gönderilmesi için soruşturma savcısı Zekeriya Öz'e yazı yazılmasına karar verdi.


Mahkeme ayrıca, Ergenekon davası ile bu dava dosyası arasında fiili ve hukuki irtibat bulunduğunu ifade ederek dosyaların Ergenekon dosyasıyla birleştirilmesi için İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nden muvafakat istedi. Sanıkların tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme duruşmayı erteledi.


İDDİANAMEDEN


Dava iddianamesinde, terör örgütü İBDA/C üyesi oldukları belirtilen tutuklu sanıklar Abdülselam Tutal, Burak Çileli, Selim Aydın, Emin Koçhan ve Burhanettin Yalçın'ın, TCK'nın 146/1. maddesi uyarınca "anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye teşebbüs etmek" suçundan ölünceye kadar uygulanmak üzere müebbet ağır hapis cezasına çarptırılmaları isteniyor.


Sanıklardan Ali Ekşi'nin "yasadışı örgüte yardım ve yataklık etmek" suçundan 4.5 ile 7.5 yıl arasında ağır hapis cezasına çarptırılması istenen iddianamede, Serkan Aydoğmuş'un da "örgüt propagandası yapmak" suçundan 1 ile 5 yıl arasında ağır hapis cezası alması talep ediliyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler