YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tarihteki kanlı okul baskınları
Tarihteki kanlı okul baskınları
17 Aralık 2014 02:15
Pakistan'ın Peşaver kentindeki katliam tarihteki en kanlı okul baskınları arasında yerini aldı. Bugüne kadar ABD'den Almanya'ya kadar pek çok benzer olayda öğrenciler hedef oldu. İşte o baskınlar...

Pakistan Talibanı'nın 132'si çocuk 142 kişiyi öldürdüğü okul baskını Birleşmiş Milletler, ABD ve pek çok ülkenin yanı sıra Afgan Talibanı’nın da tepkisini çekti. Bu saldırı, akıllara dünyanın değişik bölgelerindeki okul baskınlarını da getirdi.

Dünya tarihindeki en kanlı okul baskınlarından bazıları şöyle:

18 Mayıs 1927: ABD'nin Michigan kentinde Andrew Kehoe’nin bir okula düzenlediği saldırıda 45 kişi öldü, 58 kişi de yaralandı.

11 Haziran 1964: ABD’nin Minnesota eyaletinde ise Walter Seifert bir okulun bahçesinde oynayan kız çocuklarına ateş açtı. 42 yaşındaki saldırgan, bir sınıfın pencerelerini kapatarak ateşe verdi. 8'i öğrenci, 2'si öğretmen olmak üzere 10 kişinin ölümüne neden oldu.

13 Mart 1966: Thomas Watt Hamilton, İskoçya’da çoğu ilkokul öğrencisi olan 18 kişiyi öldürdü.

1 Ağustos 1966: ABD'de bir saldırgan, Teksas Üniversitesi kampüsünün merkezindeki bir kuleye çıkarak ateş açtı. 13 kişi öldü, 31 kişi yaralandı. Saldırgan, bir gece önce de annesiyle eşini öldürmüştü.

6 Aralık 1989: 25 yaşındaki Marc Lepine Kanada’daki Montreal Üniversitesi’ne saldırı düzenledi. 14 kadın öldü, 13 kadın yaralandı. Saldırganın ardında bıraktığı mektuptaki ifadeler, olayın Lepine'nin kadın düşmanlığından kaynaklandığı yorumlarını getirdi. Olay, Kanada'nın tarihindeki en kanlı saldırılardan biri olarak biliniyor.

26 Nisan 2002: Almanya'nın bilinen ilk okul saldırısı 2002 yılının Nisan ayında meydana geldi. 19 yaşındaki Robert Steinhaeuser, 13'ü öğretmen, 2'si öğrenci, 1'i sekreter ve 1'i de polis olmak üzere toplam 17 kişiyi katletti. Saldırı, Steinhaeuser'in de öğrencisi olduğu Gutenberg Lisesi'nde gerçekleşti. Silah kulübü üyesi olan Steinhaeuser, katliamın ardından intihar etti.

1-3 Eylül 2004: Bir grup silahlı eylemci, Rusya'ya bağlı Kuzey Osetya Özerk Cumhuriyeti'nin Beslan kasabasındaki bir okulun açılışında binden fazla kişiyi rehin aldı. Olayların üçüncü gününde Rus güvenlik güçlerinin düzenlediği operasyon çatışmaya yol açtı. 180'i çocuk 330 sivil hayatını kaybetti. Eylemciler ve güvenlik güçleriyle birlikte toplam 385 kişi öldü, en az 700 kişi yaralandı.

22 Mart 2005: ABD'nin Minnesota eyaletinde yaşayan 16 yaşındaki Jeffrey Weise, büyükbabasını ve büyükbabasının arkadaşını öldürdükten sonra Red Lake Lisesi'ne saldırdı. 10 dakika süren silahlı çatışmada bir öğretmeni, bir güvenlik görevlisini ve 5 öğrenciyi öldüren Weise, intihar etti.

16 Nisan 2007: ABD'deki Virginia Tech Üniversitesi, ülkenin en kanlı okul saldırılarından birine tanıklık etti. Olayda, aralarında saldırganın da bulunduğu 32 kişi öldü, 29 kişi de yaralandı. Seung-Hui Cho isimli saldırganın, polis tarafından vurularak mı öldürüldüğü, yoksa intihar mı ettiği netlik kazanmadı.

23 Eylül 2008: Finlandiya da ülkenin batısındaki Kauhajoki kasabasında eğitim veren bir meslek okulunda gerçekleştirilen silahlı saldırının şokunu yaşadı. Okul öğrencilerinden Matti Juhani Saari, 10 öğrenciyi katletti, çok sayıda kişiyi de yaraladı. Yaklaşık 1.5 saat boyunca etrafa ateş eden Saari, daha sonra kendisini başından vurdu ve olaydan 5 saat sonra kaldırıldığı hastanede öldü.

11 Mart 2009: Tim Kretschmer, mezun olduğu Albertville ortaokulunda çoğu kız 16 kişiyi öldürdü, 11 kişiyi yaraladı. Olay, Almanya'nın kuzeyindeki Winnenden şehrinde gerçekleşti.

 

AA

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler