YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
‘Tarihin en büyük operasyonu’
‘Tarihin en büyük operasyonu’
11 Kasım 2014 09:24
Ankara Resim ve Heykel Müzesi’nden kayboldukları ortaya çıkan 302 parça eser ile ilgili yürütülen soruşturma hakkında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Çelik, “Ucu kime dayanırsa dayansın sonuna kadar gidilecek” dedi.

Ankara Resim ve Heykel Müzesi’nden yıllar içerisinde çalınan 302 parça eserle ilgili yürütülen operasyonla ilgili konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, “Ucu kime dayanırsa dayansın, nereye kadar giderse gitsin diyerek operasyonu başlattık. Cumhuriyet tarihinin en büyük operasyonu” dedi.

Siyasi istismar var

Eserlerin bir kısmının darbe dönemlerinde, bir kısmının siyasi olarak istismar edilerek, birtakım göz yummalar sonucu Ankara Resim ve Heykel Müzesi’nden çalındığını belirten Çelik, “Konu hakkındaki soruşturma titizlikle yürütüldü. Ben, daha sonra konuyu Başbakan'ken Cumhurbaşkanı'mıza götürdüm.

O da ‘Çok iyi yapmışsınız, devam edin’ dedi. Ele geçirilen tablolar arasında Hoca Ali Rıza başta olmak üzere, bazılarına paha biçilemiyor. Bunların bir kısmı hem Türk hem dünya tarihi için paha biçilmez eserler. Cumhuriyet tarihinin en büyük operasyonlarından biri” diye konuştu.

Elindeki eserlerden şüphelenen kişilerin eserleri bakanlığa iletmelerinin yerinde olacağını dile getiren Bakan Çelik, “40 civarında eserle ilgili şöyle bir tablo var. Orijinalleri alınmış, yerine müzeye sahteleri konulmuş, bir kısmının da orijinalliği kuşkulu. Ele geçirilen tabloları Atom Enerjisi Kurumu’na gönderiyorum, orijinal olup olmadığını öğrenmek için. Onlarda gerekli teknoloji var” ifadesini kullandı.

El konulan eserler

Geçen yıl yapılan operasyonda el konulan eserlerden bazıları şunlar:

Ruhi (Yeşil Türbe)

Halil Paşa (Britanya’dan Kadın)

Hasan Vecihi Bedel (Liman) n Şefik Bursalı (Manzara)

Hikmet Onat (Peyzaj, Manzara)

Hasan Tahsin (Bostancı Vapur İskelesi) 

İsmail Hakkı (Batan Gemi) 

Hüseyin Zekai Paya (Cami) 

Hüseyin Avni Lifij (Peyzaj)

Ruhi (Lohus) 

Şeref Akdik (Manzara) 

Nazmi Ziya Güran (Müze)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler