YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tarihi toplantı bugün
Tarihi toplantı bugün
19 Ocak 2015 08:20
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Bakanlar Kurulu'na başkanlık edecek. Toplantıya kabine üyeleri tam kadro katılacak. Toplantı gündemini Paralel Yapı, Çözüm Süreci, terörle ve bölgedeki gelişmeler oluşturacak.

Milletin oylarıyla seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlık edeceği, tarihi Bakanlar Kurulu bugün toplanacak.

Toplantı saat 11'de başlayacak

Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda saat 11.00'de başlayacak Bakanlar Kurulu toplantısına, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile kabine üyeleri tam kadro katılacaklar. Toplantıda Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Başbakanlık Müsteşarı Kemal Madenoğlu ile Erdoğan'ın bazı danışmanlarının da hazır bulunması bekleniyor. Toplantının sekreteryası daha önce olduğu gibi Başbakanlık tarafından yapılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlık edeceği ilk Bakanlar Kurulu, daha önce Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplahtısının da yapıldığı, özel salonda toplanacak. Bakanlar Kurulu toplantısına saat 13.30'da öğle yemeği için ara verilecek. Toplantı öğle yemeğin ardından devam edecek.

Kurul prensipleri belirlenecek

Bakanlar Kurulu toplantısından sonra açıklamayı, Cumhurbaşkanlığı Basın Toplantı Salonu'nda Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç yapacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığındaki ilk Bakanlar Kurulu toplantısının görüntüleri de yazılı ve görsel medyaya servis edilecek. Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki ilk toplantıda; Bakanlar Kurulu'nun Beştepe'de toplanmasına ilişkin prensipler de belirlenecek.

Gündemde paralel yapı da var

Toplantıda "Kırmızı Kitap" olarak da bilinen Milli Güvenlik Siyaseti Belgesine giren "paralel yapı" ile mücadele, çözüm süreci, Şam Yönetimi ve IŞİD'le mücadele, Ortadoğu'daki diğer gelişmeler, Türkiye'ye yönelik algı operasyonları ve İslamofobi'ye karşı uluslararası alanda alınacak önlemlerin ayrıntılı biçimde ele alınması öngörülüyor. Ayrıca, Türkiye'nin AB ile müzakere süreci, Ekonomi, Türkiye'nin G20 Dönem Başkanlığı ve yatırımların yanısıra, Savunma sanayii ile Eğitim ve teknoloji konularındaki son gelişmelerin değerlendirilmesi bekleniyor.

Daha önce 5 defa yapıldı

Halkın oylarıyla Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan, çok partili hayata geçişin ardından Bakanlar Kurulu'na başkanlık edecek altıncı cumhurbaşkanı olacak. Bakanlar Kurulu'na daha önce başkanlık eden cumhurbaşkanlarının tümü Parlamento tarafından seçilerek belirlenmişti. Erdoğan'dan önce eski cumhurbaşkanları Cemal Gürsel, Fahri Korutürk, Kenan Evren, Turgut Özal ve Süleyman Demirel de Bakanlar Kurulu'na başkanlık etmişlerdi. Turgut Özal'ın yedi defa başkanlık ettiği Bakanlar Kurulu'na, 7'nci Cumhurbaşkanı Kenan Evren dört, 4'üncü Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel, 6'ncı Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk ve 9'uncuCumhurbaşkanı Süleyman Demirel ikişer kez başkanlık etmişti.

Anayasa yetki tanıyor

Erdoğan'ın Bakanlar Kurulu'nu toplama yetkisi Anayasa'nın 104. maddesine dayanıyor. Anayasa'nın 104. maddesinin "A bendinin b fıkrasında" Cumhurbaşkanı'nın yetkileri arasında "Gerekli gördüğü hallerde Bakanlar Kuruluna Başkanlık etmek veya Bakanlar Kurulunu Başkanlığı altında toplantıya çağırmak" ifadesi yer alıyor. Maddedeki, "gerektiğinde" ifadesi ise yetkinin ne zaman kullanılacağına ilişkin takdiri Cumhurbaşkanı'na bırakıyor. Hukukçular, Cumhurbaşkanı'nın Parlamento tarafından seçildiği dönemde dahi varolan ve bazı cumhurbaşkanları tarafından kullanılan bir yetkinin, halkın oylarıyla seçilen, siyasi misyonu güçlenmiş Cumhurbaşkanı tarafından kullanılmasının, doğru, gerekli ve yerinde bir karar olduğu görüşündeler. Erdoğan halkın oylarıyla seçilmiş Cumhurbaşkanı olduğu için, iktidar kaynağını TBMM değil, millet alıyor.

 

AKŞAM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler