YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tarihi enerji anlaşması imzalandı
Türkiye ve özerk Irak Kürdistan Bölgesi, Kuzey Irak’ta çıkarılan petrol ve doğalgazı Türkiye’deki boru hatları aracılığıyla dünya pazarlarına ulaştıracak tarihi bir anlaşmayı, Reuters haber ajansına göre bu hafta başında imzaladı.
Tarihi enerji anlaşması imzalandı
29 Kasım 2013 / 13:24 Güncelleme: 29 Kasım 2013 / 13:29

Habere göre kaynaklar, anlaşmanın Irak Kürdistan Bölgesi (KRG) Başbakanı Neçirvan Barzani’nin Türkiye ziyareti sırasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la üç saat süren toplantı esnasında imzalandığını belirtti.

Ülkede çıkarılacak petrol üzerinde mutlak hakka sahip olduğunu söyleyen Irak yönetimi, Perşembe günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, Kürdistan yönetimiyle yapılacak herhangi bir anlaşmanın, 'Irak’ın egemenliğine bir tecavüz' olacağını duyurmuştu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki ise, Irak federal hükümetinin onayı olmadan Irak’ın herhangi bir kesiminden petrol ihracatını desteklemediklerini belirterek, “Bu konudaki pozisyonumuz değişmedi. Irak federal hükümeti ve Kürt bölgesel yönetimini anayasal bir çözüme varmaya çağırmayı sürdürüyoruz” demişti.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler