YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tarihi davada karar günü
66'sı tutuklu 275 sanıklı Ergenekon Davasında mahkemenin nihai kararını açıklaması bekleniyor.
Tarihi davada karar günü
05 Ağustos 2013 / 09:53 Güncelleme: 05 Ağustos 2013 / 10:54

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal, Emekli Tuğgeneral Veli Küçük ve İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek'in de aralarında bulunduğu 66'sı tutuklu 275 sanıklı Ergenekon Davasında mahkemenin nihai kararını açıklaması bekleniyor.İlk duruşması 20 Ekim 2008 de görülen 275 sanıklı Ergenekon davasına bugün 321. Celse ile devam edilecek.Mahkemenin ara kararı duruşma salonuna basın mensupları ve milletvekilleri ile sanık avukatları alınacak.

Tutuklu ve tutuksuz sanık yakınları ise mahkemenin ara kararı doğrultusunda duruşma salonuna alınmayacak. Duruşma öncesi Cezaevi önünde jandarma kuvvetleri yoğun güvenlik önlemleri aldı. Davanın görüldüğü Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nin çevresinde adeta kuş uçurtmayan jandarma, TEM'den girişlere izin vermezken E-5 karayolunda kontrol noktası oluşturdu.

Savcı 64 sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis istiyor

Tanıkların dinlenilmesinin tamamlanmasının arından duruşma savcıları Mehmet Ali Pekgüzel, Nihat Taşkın ve Murat Dalkuş 2 bin 271 sayfadan oluşan esas hakkındaki mütalaalarını 18 Mart 2013 tarihinde mahkemeye sundu. 'Ergenekon terör örgütünün varlığının sabit olduğu anlaşılmıştır' ifadelerine yer verilen mütalaada, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP milletvekilleri Mehmet Haberal ile Mustafa Balbay’ında aralarında bulunduğu 64 sanığın 'Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması istendi.

Savcının ağırlaştırılmış müebbet istediği isimler şöyle ; Mehmet İlker Başbuğ , Mehmet Haberal, Mustafa Balbay, Sinan Aygün, Doğu Perinçek, Hurşit Tolon, Tuncay Özkan, Alaettin Sevim, Alparslan Arslan, Veli Küçük, Bekir Öztürk, Cemal Gökçeoğlu, Cihandar Hasan Hanoğlu, Durmuş Ali Özoğlu, Dursun Çiçek, Emin Gürses, Ergün Poyraz, Erhan Timuroğlu, Erol Manisalı, Fatih Hilmioğlu, Ferit İlsever, Fuat Selvi, Ümit Sayın, Kemal Gürüz, Hasan Ataman Yıldırım, Hasan Atilla Uğur, Hasan Iğsız, Hayrettin Ertekin, Hayrullah Mahmut Özgür, Hıfzı Çubuklu, Hulusi Gülbahar, Hüseyin Görüm, Hüseyin Nusret Taşdeler, İbrahim Şahin, İsmail Hakkı Pekin, İsmail Sağır, İsmail Yıldız, Kemal Aydın, Kemal Kerinçsiz, Kemal Alemdaroğlu, Levent Ersöz, Mehmet Eröz, Mehmet Fikri Karadağ, Mehmet Otuzbiroğlu, Mehmet Şener Eruygur, Muammer Akbulut, Muhittin Erdal Şenel, Murat Uslukılıç, Mustafa Yurtkuran, Mustafa Dönmez, Mustafa Koç, Ferit Bernay, Muzaffer Tekin, Neriman Aydın, Oktay Yıldırım, Orhan Güçlü, Osman Yıldırım, Sedat Özüer, Serhan Bolluk, Sevgi Erenerol, Tekin Irşi, Yalçın Küçük, Yusuf Erikel ve Ziya İlker Göktaş.

Silivri Cezaevi önünde yoğunluk başladı

Ergenekon duruşmasının görüleceği Silivri Cezaevi önünde yoğunluk başladı. Avukatlar, tutuksuz sanıklar ve basın mensupları, duruşma salonuna girebilmek için yaka kartları aldı.

Ergenekon davasında karar duruşmasının görüleceği Silivri Cezaevi önünde hareketlilik de başladı. Jandarma, yoğun güvenlik önlemleri aldığı duruşma salonu çevresinde adeta kuş uçurtmadı. Avukatlar, tutuksuz sanıklar ve basın mensupları da duruşma salonuna girebilmek için yaka kartları almaya başladı. Basın mensupları, sarı basın kartlarını görevlilere ibraz ederek duruşma salonuna giriş kartı aldı. Jandarmanın duruşma salonuna girmek isteyen basın mensuplarının sarı basın kartlarını Basın Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün sistemlerinden kontrol ettiği görüldü. Öte yandan basın mensuplarının dizüstü bilgisayarları da geçtiğimiz duruşmalardaki uygulamaların aksine duruşma salonuna alınmadı.

TEM Otoyolu Kınalı kavşağı trafiğe kapatıldı

Ergenekon duruşmasının görüleceği Silivri Ceza İnfaz Kurumu çevresinde geniş güvenlik önlemleri alan jandarma ve polis ekipleri, TEM Otoyolu Kınalı girişini ve Kınalı gişeleri trafiğe kapattı.

Ergenekon duruşması öncesi Silivri civarında adeta kuş uçurtmayan jandarma ve polis ekipleri, TEM Otoyolu Kınalı girişini trafiğe kapattı. Kınalı kavşağına gelen sürücüler, polis ekiplerince alternatif güzergahlara yönlendirildi. Öte yandan Kınalı gişelerinin de demir bariyerler ve beton bariyerlerle kapatıldığı görüldü. Duruşma süresince TEM Otoyolu'ndan Silivri Ceza İnfaz Kurumu'na girişlerin yapılmayacağı belirtildi.

Sakarya'da Silivri'deki duruşma için hareket ettiler

Silivri’deki karar duruşmasını takip etmek için Sakarya’dan İstanbul’a hareket etmek isteyen Türkiye Gençlik Birliği (TGB), İşçi Partisi ve CHP'lilerden olaşan yaklaşık 60 kişilik grup 2 saat gecikmeli olarak İstanbul’a hareket ettiler. Gruptan bazı üyelerin biber gazı sıkılması olasılığına karşı yanlarında limon götürmesi dikkat çekti.

Sabah 02.00’de Yeni Cami’de toplanan ve araçlarına binerek İstanbul’a gitmek isteyen grubun bineceği minibüslerin evrakları ve kimlik kontrolleri nedeniyle yaklaşık 2 saat boyunca Yeni Cami’de beklediler. Polisin en ince ayrıntısına kadar kontrol yaptığı grup adına bir açıklama yapan İşçi Partisi Sakarya İl Başkanı Kemal Ağralı Silivri’deki mahkemenin bir Türk Mahkemesi olmadığını öne sürerek, “Yarın Silivri’de olacağız” dedi.
Sakarya’dan İstanbul’a hareket edenleri uğurlamaya gelenlerin arasında CHP Sakarya İl Başkanı Yüksel Büyükakten de hazır bulundu.

Polisin hareket edecekler araçların evraklarını en ince ayrıntısına kadar incelemesi grup üyelerinden bazılarının tepkisini çekerken bazı üyelerin ellerinde limonlarla İstanbul’a gitmesi dikkat çekti. Saat 02.00’de İstanbul’a hareket etmesi gereken grup geniş aramaların ardından 3 minibüsle İstanbul’a saat 04.00’te hareket edebildi.

Silivri'ye gitmek isteyen gruba Kocaeli'de polis engeli

Kocaeli'den, Silivri'de görülecek Ergenekon duruşmasına gitmek isteyen gruba polis engel oldu.

Kocaeli'de, Silivri'ye gitmek için toplanan kalabalığı götürecek otobüslere polis engel oldu. Saat 01:00`da İzmit Otel Asya önünde otobüslerle Silivri`de görülecek olan duruşmaya gitmeyi planlayan İşçi Partisi ve TGB üyelerinden oluşan yaklaşık 300 kişi Otel Asya önünde beklemeye başladı. Kiraladıkları otobüslere polis engel olunca buna tepki gösteren kalabalık, Otel Asya önünde basın açıklaması yaparak buradan Cumhuriyet Parkı'na yürüdü. Sloganlar atarak Cumhuriyet Parkı'na ulaşan grup, burada Ergenekon duruşması sonuçlanana kadar bekleyeceklerini söyledi. Ayrıca, grup içerisinde elinde Türk bayrağı ile duran adam ise dikkat çekti. Grup oturma eylemine devam ediyor.

Zonguldak'tan Silivri'ye gitmek isteyenlere polis izin vermedi

Zonguldak'tan Silivri'ye gitmek isteyen CHP'liler ve TGB'lilerin çıkışına izin verilmedi. Partililer ve TGB'liler Kozlu-Zonguldak yolu arasında yürüyüşe geçti.

Ergenekon davalarının sürdüğü İstanbul Silivri'ye Zonguldak'tan üç otobüs ayarlandı. Saat 22.30 sıralarında otobüslere binen CHP'liler ve TGB'liler Değirmenağzı Bölge Trafik Müdürlüğü'nde durduruldu. Araçlardaki evrak eksiklikleri sebebiyle araçların geçişine izin verilmedi. Silivri'ye gitmek isteyen bir kısım grup, yaşananları protesto etti. Polis ilk önce grubun yürüyüşüne izin vermedi. Katılımcılar, otobüsleri bırakarak Kozlu'dan Zonguldak'a yürüyüş kararı aldı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler