YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tarihi davada 4. duruşma
Tarihi davada 4. duruşma
10 Mayıs 2012 11:58
12 Eylül davasının 4. duruşması yarın başlıyor.

12 Eylül askeri darbesine ilişkin, dönemin Genelkurmay Başkanı, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya'nın yargılandığı davanın 4. duruşması yarın saat 09.45'te başlayacak.

Anayasanın geçici 15. maddesinin, 12 Eylül 2010'da yapılan referandum ile kaldırılmasının ardından, şikayet dilekçelerini değerlendiren Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 12 Eylül sürecine ilişkin soruşturma başlatmış, Özel Yetkili Ankara Cumhuriyet Savcısı Kemal Çetin tarafından hazırlanan iddianame, Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilmişti.

Evren ve Şahinkaya'nın yargılandığı davanın ilk 3 duruşması, 4, 5 ve 6 Nisan'da yapılmış, mahkeme, müdahillik talebinde bulunanların beyanlarını almıştı.

Duruşmalar sonrasında, işkence ve kötü muamele iddialarıyla ilgili Evren ve Şahinkaya hakkında suç duyurusunda bulunulmasına karar veren mahkeme, aralarında TBMM, Başbakanlık, CHP ve MHP'nin de bulunduğu bazı müdahillik taleplerini kabul etmişti.

Evren ve Şahinkaya'nın, doktor ve ekipman getirtilerek ifade vermeleri halinde, hayati tehlikeyle sonuçlanacak bir durumun oluşup oluşmayacağının tespiti için daha önce sunulan tüm tıbbi belgelerin, İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderilmesine karar veren mahkeme, sanıkların gerektiğinde İstanbul ve Ankara'da da muayene edilerek, gerekli raporun düzenlenmesinin istenmesini kararlaştırmıştı.

Sanıklara yurt dışına çıkış yasağı getiren mahkeme, tutuklama taleplerinin reddine karar vererek duruşmayı 11 Mayıs saat 09.45'e ertelemişti.


-İddianame-


Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, Evren ve Şahinkaya, ''Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın tamamını veya bir kısmını değiştirmeye veya ortadan kaldırmaya ve anayasa ile teşekkül etmiş olan Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasına engel olmaya cebren teşebbüs etmek'' ile suçlanıyor.

Suç yerinin Ankara, tarihinin ise 2 Ocak 1980 ile 12 Eylül 1980-6 Aralık 1983 arası gösterildiği iddianamede, Evren ve Şahinkaya'nın, 765 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun ''devlet kuvvetleri aleyhinde cürümler''e ilişkin 146. maddesi ile 80. maddesi uyarınca ''ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına'' çarptırılmaları isteniyor. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler