YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tarihi dava yarın başlıyor
Tarihi dava yarın başlıyor
03 Nisan 2012 16:10
Uzun zamandır beklenen 12 Eylül davası yarın başlıyor. Sanıklar Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın duruşmaya katılması beklenmezken, duruşma salonuna toplam 147 kişi alınacak. Avukatların katılması halinde iddianamenin okunması bekleniyor.

Türkiye 32 yıl sonra  12 eylül darbesiyle hesaplaşmaya hazırlanıyor. Tarihi dava yarın9.30'da ankara 12. ağır ceza mahkemesinde götrülmeye başlanacak...

En çok tartışılan konu Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın duruşmaya katılıp katılmayacağıydı. Adli tıp kurumu başkanı kendilerine mahkemeden herhangi bir bilgi gelmediğini açıklamıştı. Rapor mahkemeye yetişmeyeceği için Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın ilk duruşmaya katılması beklenmiyor.

Zaten ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile yargılanacak olan Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya Gülhane Askeri Tıp Akademisinde tedavi görüyor. Bağırsak rahatsızlığı nedeniyle Ankara GATA'da yatan Evren'in elini kırdğı belirtiliyor. Parkinson rahatsızlığı olan tahsin Şahinkaya ise İstanbul GATA'da yatıyor.

Ceza muhakemeleri kanunu'nun 193. maddesine göre sanıkların hiç birinin mahkemeye gelmemesi halinde duruşmanın yapılamacağı öngörülüyor. Fakat takdir yine mahkeme heyetinde.

Evren ve Şahinkaya'nın yargılanacakları davaya; TBMM ve hükümetin yanı sıra CHP, MHP, BDP, BBP, EDP, Milliyetçi Türkiye Partisi ve Diyarbakır Barosu'nunda aralarında bulunduğu bazı dernek, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları ile birçok kişi müdahillik başvurusunda bulundu.

Sanıkların katılmasının beklenmediği duruşmanın ilk bölümünde kişi ve kurumların müdahillik taleplerinin karara bağlanması bekleniyor. Sonrasında ise Evren ve Şahinkaya'nın mahkemeye gelerek mi yoksa telekonferansla mı ifade vereceği görüşülecek. Evren ve Şahinkaya'nın avukatlarının duruşmaya katılması halinde ise iddianamenin okunmasına geçilecek.

Mahkeme salonunun küçük olması nedeniyle duruşmayı sınırlı sayıda kişi izleyebilecek. Basın mensupları dahil davayı 147 kişi izleyecek. Davada güvenlik önlemleri ise üst seviyede olacak. Salona gireceklerin kimlik kontrolleri yapıldıktan sonra alınacak. Dışarda da herhangi bir provakatif eyleme karşı çevik kuvvet hazır bulunacak.

Mahkeme salonunda sınırlı kişi olacak ama adliye bahçesinde yüzlerce kişi olacak. Sivil toplum kuruluşları mağdur aileler ve darbe karşıtları davayı dışardan takip edecek.

Harbiye eğitimleri
 // Kemal
Evet asıl iş Harbiyeye giden çocuklarımızın aklının olur olmaz sapık ideolojilerle yıkanıp milletin üstüne saldırtılacak hainlere nasıl dönüştürülüyorsa, bu iş ciddiye alınıp milletin değerlerine inançlarına uygun bir Harbiye eitiminin verilmesi öncelikli olarak ele alınmalıdır. Kaldı ki çocuklarımızı isimlerine ve sivil hayatlarını araştırıp eleyen bugünki askeri kadrolarla bu eğitim düzeltilemez. Buna göre eğitimin düzeltilmesi öncelikli olmalı...
03 Nisan 2012 22:20
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler