YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tarihi camide Yunan işgali
Tarihi camide Yunan işgali
28 Ekim 2012 17:17
600 yıllık camide, 1920'lerdeki Yunan işgalinin izleri bulundu.

Sultan 2. Murad tarafından 1426'da Bursa'da inşa ettirilen Muradiye Camisi'nin son cemaat mahallinde, 1920-1922'deki Yunan işgali sırasında yapıldığı anlaşılan Yunan bayrağı, ordu flaması ve taçtan oluşan ''üçlü kompozisyon'' tespit edildi.

Vakıflar Genel Müdürlüğü'nce yürütülen ''2012-2013 Yılları Restorasyon İşi'' kapsamında, Osmangazi ilçesindeki tarihi Muradiye Camisi'nin son cemaat yerinde raspa (törpü, kazıma) ve kalem işi araştırmaları gerçekleştirildi. Araştırmalar sonucunda çeşitli desen ve filetolar (Üst üste yapıştırılan ahşap ve ona uygun malzemelerin yanlamasına kesilmesiyle elde edilen bir süsleme unsuru) ortaya çıkarıldı.

Son cemaat mahallinin güney duvarında, sıva altında koyu kırmızı renkte, kalın bordür şeklinde ele alınmış ''1'inci dönem'' (ilk inşa edildiği dönem) mihrabiye süslemeleri bulundu. ''2'nci dönem''de (Yunan işgali dönemi) ise, sülyen boya ile aynı motiflerin üzerinden geçildiği tespit edildi. Yine aynı yüzeyde, sıva üzerinde, 1920-1922 yıllarında Yunan işgalcilerince yapıldığı anlaşılan Yunan bayrağı ve ordu flaması ile taçtan oluşan ''üçlü kompozisyon'' tespit edildi. Stampa üslubunda (Ağaç, metal vb. üzerine oyulduktan sonra bir yere basılan biçim) yapılan ve dört adet pencere alınlığında yer alan bu motiflerin, işgal sonrasında badana ile örtüldüğü belirlendi.

Ayrıca son cemaat mahalli, kubbeler, kubbe kasnakları ve mukarnaslarında (İslam sanatında mimari yapılardaki geometrik bir bezeme çeşidi) çeşitli renk ve desenlerde kalem işlerine rastlandı. Tüm bu bulgular, uzmanlarca fotoğraflanarak kayıt altına alındı. Caminin harim mahallinde henüz iş iskelesi kurulmadığı için raspa ve kalem işi araştırması yapılamadı. ''Son cemaat mahallinde sıva altından çıkan 1'inci ve 2'nci dönem süslemelerden 1'inci dönemin yeterince fikir verecek kadar sağlam olduğu'' tespit edildi.

Uzmanlar, son karar Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'na ait olmak üzere sıva raspası yapılarak 1'inci dönem kalem işlerinin ortaya çıkarılması gerektiği kanaatine vardı. Tutulan rapor, Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'na gönderildi. aa

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler