YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Tarih konuşmasa iyi olur"
Tarihçi İlber Ortaylı, CHP liderinin "Osmanlı'da Türk olmak ayıptı" iddialarına tepki gösterdi. Tarih bilgisi ve birikiminin olmadığını söyleyen Ortaylı "Basit memur yorumları bunlar...Kılıçdaroğlu böyle şeyler konuşmasa iyi olur"dedi.
"Tarih konuşmasa iyi olur"
01 Ocak 2011 / 10:01 Güncelleme: 01 Ocak 2011 / 10:09

Başbakan Tayyip Erdoğan’dan sonra ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na ‘Memur Kemal’ dedi. Kılıçdaroğlu, Siyaset Meydanı’nda “Osmanlıda Türk olmak ayıptı” iddiasında bulundu. Kılıçdaroğlu’nun “ezbere” ve “bilgisi olmadan” konuştuğunu belirten Topkapı Müzesi Müdürü Prof. Dr. İlber Ortaylı ‘Türk olmak ayıptı’ çıkışına tepki göstererek “Basit memur yorumları bunlar” dedi.

BİLMEDEN EZBERE KONUŞMASA İYİ EDER

“Osmanlı’da Türk olmak ayıp mıydı?” sorusuna “Değildi, ama şimdi ayıp” şeklinde esprili bir cevap veren İlber Ortaylı “Cevap vermek istemem ama, yanlış yani. Osmanlı Türkmen mi, Türk mü, değil mi’ kitaplarımda var. Kılıçdaroğlu ezbere konuşmuş. Yapmasa böyle şeyler daha iyi. Hayır, basit memur yorumları bunlar. Adamın tabi tarih bilgisi, birikimi de yok. Böyle şeyler konuşmasa daha iyi eder. Yok sonuçta anlaşılıyor ki böyle şeyler konuşmasalar daha iyi ederler” diye konuştu.

TÜRKLER YÖNETİMDE KARAR VERİCİ

İnternet ortamında kendisine dayandırarak Kılıçdaroğlu’nun ifadelerine benzer yorumlar yapılmasına da tepki gösteren Ortaylı “Osmanlı Devleti’nde Türk olmanın ayıp sayıldığı yorumu benim yazdıklarımdan çıkmaz. Bana dayandırmasınlar, kitapları iyi okusunlar. Kitaplar, Türk soyundan gelenlerin Osmanlı’da yönetim ve üst düzey bürokraside ezici çoğunlukta olduğunu ortaya koyuyor. Yöneticilerin Türk soyundan gelmesinin yanında, devletin karar verici kademesinde Türk olanların çokluğu ve dönem içinde yazılan hem diğer etnik kökenlilerin hem de diğer devletlerin Türklere övgüleri tarih kitaplarında yeralıyor” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun tarih çıkışı: Ümmet vardı Türklük ayıptı!

Önceki gece katıldığı televizyon programında “iki dil” konusunda da görüşlerini dile getiren CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu şu ifadeyi kullandı: “Hepimiz hepimizi eşit seviyoruz. Türkiye, kafatası devleti değildir. Osmanlı Devletinde Türk olmak ayıptı. O dönem ümmet toplumu vardı. 21. yüzyılda, 19 yüzyılın politikalarıyla bu ülkeyi götüremeyiz. Yurttaşlara iki nokta da eşit davranmalıyız. 1 inanç, 2 etnik” diye konuştu.

5 AY SONRA KUTLAMAK İÇİN GİTTİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün 10 Ağustos’ta Genelkurmay Başkanlığı görevini devralan Orgeneral Işık Koşaner’e tebrik ziyareti gerçekleştirdi.  55 dakika süren ziyaretin kutlama ziyareti olduğu açıklanırken, zamanlaması ise dikkat çekti. Genelkurmay Karargahı’nda gerçekleşen görüşmeyle ilgili CHP’den yapılan açıklamada, ziyaretin 30 Ağustos’ta Genelkurmay Başkanlığı’na başlayan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner ‘i kutlama amacıyla yapıldığı bildirildi. Ancak ziyaret iki dil ve özerklik tartışmaları ile MGK toplantısının ardından gerçekleşmesi dikkat çekti.

Star

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler