YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tarhan'dan 'eşkıya' benzetmesi
CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, Meclis İdare Amiri Salim Uslu ile CHP'li Kamer Genç arasında yaşanan gerginlikle ilgili açıklama yaptı.
Tarhan'dan 'eşkıya' benzetmesi
10 Kasım 2011 / 18:09 Güncelleme: 10 Kasım 2011 / 18:14

CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, TBMM Genel Kurulunda yaşanan gerginlikle ilgili olarak, ''Eşkıya bugün itibariyle Meclis kürsüsüne indi'' dedi.

Tarhan, TBMM İdare Amiri ve AK Parti Çorum Milletvekili Salim Uslu'nun, Genel Kurulda, kürsüyü terk etmeyen CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç'i itmesi üzerine yaşanan gerginlik konusunda gazetecilere açıklama yaptı.

71 yaşında, kalp ameliyatı olmuş, sağlık riski taşıyan bir milletvekiline kürsüde fiili saldırıda bulunulduğunu ifade eden Tarhan, şöyle konuştu:

''Aslında Meclis kürsüsünde yapılan bu saldırı, sadece milletvekiline yapılmış bir saldırı değil, bu halkın iradesine yapılmış bir saldırıydı, zorbalıktı. Bizim daha önceden tanışmış olduğumuz, AKP'nin yargı yoluyla kullandığı zorbalığın Parlamentoya taşınmasıydı, onun bir örneğiydi diye görmek lazım bunu. Ancak AKP'nin bu tutumu, 'Meclis'te çalışma barışını dinamitleyen bir mekanizmanın başlangıcı olmaz' diye umut ediyorum.

Çünkü bu; çoğunluk sultasının, Meclis'te zorbalığa uğrayan bir milletvekilinin bu mağduriyetini giderme konusunda bir işlem yapılmaması, yani işlenen bu eyleme seyirci kalınması, hatta zorbalığın onaylanması şeklinde gelişmiştir. Bu süreç böyle işlemiştir. Meclis kürsüsünde zorbalığa yer vermemek gerekir, bu zorbalığı nedeniyle AKP'yi, yargı eli ile kullandığı zorbalığı Meclis kürsüsüne taşımasını kınıyoruz, protesto ediyoruz. CHP olarak buna taviz vermeyeceğimizi bildiriyoruz. Eşkıya bugün itibariyle Meclise, Meclis kürsüsüne indi. Ancak ülkemize de dünyaya da hükümdar olmayacaktır.'' AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler