YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tarhan Erdem'den kritik seçim yorumları
Tarhan Erdem'den kritik seçim yorumları
13 Mart 2014 19:00
KONDA Yönetim Kurulu Başkanı Tarhan Erdem'den seçim yorumu...

CNNTürk'te Aslı Aydıntaşbaş'ın konuğu olan Tarhan Erdem, "Türkiye Ukrayna olur mu?" sorusuna şu yanıtı verdi:

“Hayır. Türkiye'de 16 kere genel seçim yaptık. 16 genel seçim az bir şey değil. Bu seçimde herkes birbirine bir şeyler söyledi. Herkes o kalabalıkları topladı. Ama hiç bir şey olmadı. Çünkü milletin temelinde çok önemli bir karşı karşıya olma yaratılmadı. Ama bu yaratılmak isteniyor. Onların ben programlı olmayı sanıyorum. Ama beklemek lazım. Türkiye'de böyle bir halk hareketi henüz olma kıvamında değil. Ama olma potansiyeli de var bence. Ama yaratmak isteyen çok çevreler var. çok ayrı ayrı güçler var. Bu güçleri kahvede otururken vs. halk bunu halleder. Halk sağduyuludur.”

Kime oy vereceksiniz?

"Meydanların kalabalığı..."

Tarhan Erdem, miting meydanlarındaki kalabalıkların seçim sonuçları için bir gösterge olmayacağını belirtti. Erdem, "O kalabalıklar ne çok ne de az oy alacağını gösterir. Bu kalabalıkları CHP'nin de AKP'nin de topladıkları çok makul rakamlardır. Biz seçim sonucu için bir şey okuyamayız. Biz yanlış mı yapıyoruz, doğru mu yapıyoruz? Bu sene sizin de duyduğunuz tereddüt hislerini biz de duyuyoruz. Tedbirlerimizi almaya çalışıyoruz" diye konuştu.

Eski AKP'li, AKP'liye karşı

"...Dolayısıla ölçemeyiz"

Erdem, "Cemaati ölçebiliyor musunuz" sorusuna ise "Toplumsal özellikleri belli olan değil, yani okumuşlar, hanımlar, mühendisler, böyle bir tanımı yok. Dolayısıyla ölçemeyiz" yanıtı verdi.

Erdem, "Biz ayın 22'sinde bir araştırma yapacağız zannediyorum 27'sinde sitede yayınlayacağız" diye konuştu.

MHP'nin oylarında artış var mı?

Erdem'e "MHP'nin oylarında artış var mı?" sorusu yöneltildi. MHP'nin kendi ideolojisi olan bir parti olduğu, yüzde 11'le yüzde 15-16 arasında tabana hitap ettiği yönünde bir değerlendirme yapan Erdem, "Oylarını yüzde 25 artırırsanız yüzde 15 yapar. MHP'nin yükselme olduğu doğrudur, az olduğunu da düşünmüyorum. Yüzde 3 artması demek 1.5 milyon kişinin oy vermesi demek" diye konuştu.

Tarhan Erdem, AK Parti'nin oyları için de son yerel seçimle karşılaştırma yapılması gerektiğini kaydetti. 39.8'nin üstünün oyunu artırdığı anlamına geleceğini belirtti. Erdem, "Genel seçime göre değerlendirdiğimizde ise 48.6'nın altında olursa düşmüş sayılır" diye konuştu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler