YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tarhan Erdem: Erdoğan Cumhurbaşkanı olmamalı
KONDA Araştırma Şirketi'nin kurucusu Tarhan Erdem'den darbeci zihniyetle bağdaşan bir açıklama: İnşallah oy alamayıp gider yoksa sokak onu düşürecek." dedi.
Tarhan Erdem: Erdoğan Cumhurbaşkanı olmamalı
23 Nisan 2014 / 19:29 Güncelleme: 23 Nisan 2014 / 19:29

KONDA Araştırma Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı ve Radikal yazarı Tarhan Erdem, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın AKP'nin yerel seçimlerde aldığı yüzde 45 oyla Çankaya'ya çıkmak istediğini belirterek, "Bunu isteyebilir ancak Erdoğan'ın yapmak istediği şeyler Anayasa'ya aykırı. Erdoğan Çankaya'da üç görevi kendinde toplamak istiyor" dedi.

CNN Türk'te Cüneyt Özdemir'in 5N1K programına katılan Erdem, Erdoğan'ın Çankaya'ya çıktıktan sonra, AKP Genel Başkanlığı ve Başbakanlığı da yürütmek istediğini ve bunu fiilen yapacağını ileri sürdü. Bu durumun Anayasa'da çerçevesi çizilmiş olan rejimin işleyişi açısından tehlikeleri beraberinde getireceğini ifade eden Erdem, halkın Anayasa'ya aykırı böyle bir durumu kabullenmeyeceğini ve ilk seçimde de tepkisini vereceğini söyledi.

'Bedelini ağır öder'

Bu durumun ülke için olduğu kadar Başbakan Tayyip Erdoğan için de tehlike olduğunu dile getiren Erdem, Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı adayı bile olmaması gerektiğini söylerken şöyle konuştu:

"Erdoğan'ın amacı Cumhurbaşkanı olup, Başbakanlık ve AK Parti Genel Başkanlığını da bir arada götürmek. Ama bu anayasal yetkilerin gaspıdır. Millet böyle bir anayasa ihlalini cezasız bırakmaz. Başbakan Erdoğan en geç bir iki sene içinde bunun bedelini çok ağır öder. İnşallah oyla gider. Bu da iyi bir şeydir. Oy alamaması ve düşmesi. Yoksa sokak olaylarıyla düşer."

"Devlet mekanizmasını değiştirmek lazım"

"Darbe girişimine karşı yaptığı işlerin tümünü doğru buluyorum. Fakat burada kurulu bir devlet düzeninden bahsediyoruz. Bu düzenin değişmesi gereken yerleri vardır, değişmesi gerekir. Pek çok kuralı yenilemek lazım. Personel sistemini ve devlet mekanizmasını değiştirmek lazım. Bunları unuttu Başbakan'ımız. 'Cumhurbaşkanı olacağım' diyor. Bununla iktidarını muhafaza edeceğini sanıyor, bununla iktidar muhafaza edilmez. Ben şimdi söyleyeceğim, başka şeyler anlatılacak. Bu manada söylemiyorum. Ama bir felakete gidiyor Türkiye. Ben bu yaşta bunu söylüyorum, neden gençler söylemiyor bilmiyorum. Gençlerin de söylememesini maruz görüyorum. Ama bildiğim inandığım bir şeyi söylememezlik edebilir miyim?"

"Bilip de söylemediğiniz bir şey var mı?"

Özdemir'in "Bilip de söylemediğiniz bir şey var mı?"sorusuna"Evet var" diye yanıt veren Erdem, "Söyler misiniz?"sorusuna ise "Söyleyemem" diye cevap verdi.

ba ba ba ba ba
 // ahmet kayalı
ülen canınız neler de istiyooooo...hala anlayamadınız mı milletteki erdoğan sevgisini...at gözlüğünü çıkarın diyecem ama sizin gözünüz görmüyo ki...at gözlüğü aksesuar sizde......
23 Nisan 2014 Çarşamba 21:22
boşuna
 // said
Cırpınmayın boşuna ülkenin huzurunu bozamayacaksınız. Yaşasın zalimler icin Cehennem...
23 Nisan 2014 19:43
turhan erdem erdogan cumhur başkanı olmamalı
 // mevlüt kan
tarhan erdem sayın başbakanımın dedigi gibi 3.5 capulcuyu görüyo oysa bizi hesaba katmıyor bizim ak partiye oy vermiş bütün vatandaşlar hebimiz birer erdoganız bunu soksunlar o kuş beyinlerine

...
23 Nisan 2014 Çarşamba 19:33
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler