YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Taraf'tan Ertosun'a 10 kolay (!) soru
İşte Ertosun'a hazırlanan 10 soru
Taraf'tan Ertosun'a 10 kolay (!) soru
28 Temmuz 2009 / 20:01 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

HSYK'da Yargı kararnamesi sonrası, hakkında çıkan iddialara cevap vereceğini söyleyen Ali Suat Ertosun'a hazırlanan 10 soru... 
 


Yargı kararnamesinin görüşüldüğü Hâkim ve Savcılar Yüksek Kurulu'nda, Ergenekon soruşturmasını yürüten savcıların görevden alınmasını isteyerek krize neden olan kurul üyesi Ali Suat Ertosun, kurulun çalışmalarını tamamlamasının ardından hakkındaki iddialara ilişkin bir açıklama yapacağını söyledi. Ertosun'un bugün ya da yarın kendisine yönelik suçlamalara yanıt vermesi bekleniyor.


Taraf, Ertosun ile ilgili gazetelerde çıkan haberler ve iddiaları derledi ve cevaplaması beklenen 10 soruyu çıkardı. İşte cevap bekleyen o sorular:


1- Yaz yargı kararnamesi için toplanan Hâkim ve Savcılar Yüksek Kurulu, sizin tarafınızdan verildiği öne sürülen bir liste nedeniyle kriz yaşadı. Bu doğru mu? Doğruysa Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılar ile Güneydoğu'daki faili meçhul cinayetleri araştıran savcıları neden görevden almak istediniz?


2- HSYK'da kararname krizi yaşanırken, Ergenekon sanıklarından Engin Aydın'la birlikte çekilmiş fotoğraflarınız gazetelere yansıdı. Engin Aydın'la ne konuştunuz? Görüşmenizde Ergenekon savcıları gündeme geldi mi?


3- Ergenekon savcılarıyla ilgili karar verme konumunda olan bir kişinin, bir Ergenekon sanığı ile yakın ilişkisi olması doğru mu?


4- Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürü olduğunız dönemde Sabancı cinayetinde tetiği çeken Mustafa Duyar, Kırklareli Cezaevi'nden Afyon Cezaevi'ne gönderildi. Bir süre sonra onu öldüren Nuri ve Vedat Ergin kardeşler ve adamları da aynı cezaevine nakledildi. Ergin kardeşler ve adamları hangi gerekçeyle Afyon cezaevine sevkedildi?


5- Afyon Cezaevi'nde çıkan isyanda Mustafa Duyar'ın dört kurşunla öldürüldüğü belirlendi. Son derece sıkı önlemlerin alındığı hatta güvenlik için insanların ince aramadan geçirildiği cezaevlerine o silahlar nasıl girdi?


6- Türkiye'yi derinden sarsan Sabancı suikastinin bir numaralı sanığı olan Mustafa Duyar, açık hedef olmasına karşın cezaevinde can güvenliği neden sağlanamadı?


7- Ergin kardeşlerden Nuri Ergin mahkemedeki ifadesinde “Ergenekon savcısı, Ertosun'a, neden Duyar'a yakınlık gösterdiğini” sorsun diyor. Bu ifadeyle ilgili ne diyorsunuz? Böyle bir yakın ilgi var mıydı?


8- Gazeteci Can Dündar, Mustafa Duyar'ın bazı itiraflarda bulunmak üzere kendisiyle görüşmek istediğini, Adalet Bakanı'ndan izin alındığını ama son anda sizin tarafınızdan engellediğini yazdı. Bu doğru mu? Neden bu görüşmeyi engellediniz?


9- Güneydoğu'daki faili meçhul cinayetler nedeniyle tutuklanan Kayseri İl Jandarma Alay Komutanı Cemal Temizöz'ün komutanı olan Kayseri Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ali Aydın tarafından ağırlandığınız söyleniyor. Bu doğru mu? Tuğgeneral Aydın'la, Temizöz hakkında başlatılan soruşturmayı mı konuştunuz?


10- Son olarak, hakkınızda bir sürü iddia var. Ama yargılanmanız izne bağlı olduğu için hakkınızda bir işlem yapılamıyor. İstifa etmeyi düşünüyor musunuz?


TARAF 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler