YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Taraf'ın sorduğu soru Astsubay'ı çok kızdırdı
İşte astsubayı kızdıran soru...
Taraf'ın sorduğu soru Astsubay'ı çok kızdırdı
11 Temmuz 2009 / 14:08 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Taraf, Koç Müzesi'ndeki denizaltıyı gezdi. “Öğrenci katliamı”na yönelik TNT'yi kimin koyduğu sorusu üzerine tur yarıda kesildi.

TNT kalıplarını bulup Kuzey Deniz Saha Komutanlığı'na haber veren denizaltıdan sorumlu emekli Deniz Astsubay Hasan Oğuz İşleyenel rehberliğinde gezdiğimiz denizaltı turu İşleyenel'e konu ile ilgili sorduğumuz soru üzerine aniden bitti.


TNT sorusundan rahatsız olan İşleyenel “Tur bitmiştir” diyerek denizaltını gezen herkesi dışarı çıkardı.


Deniz Kuvvetleri'nin 2001 yılında müzeye devrettiği Uluç Ali Reis Denizaltısı'nı gezmeye baş kısmından başladık. Müze'de denizaltının bakımından da sorumlu olan emekli Deniz Astsubay İşleyenel, bu bölümde iki tane füze bulunduğunu anlattı. Ardından yanımızda bulunan ziyaretçilerle birlikte diğer kısımlara girdik. İkinci kısımdaki personel yatakhanelerini gördükten sonra İşleyenel'in 14 Kasım 2008 tarihinde TNT kalıplarını bir poşet içinde bulduğu santral dairesine geçtik. Bu bölümü gezerken yönelttiğimiz “Denizaltında bulunan TNT kalıpları neden polise bildirilmedi? TNT kalıplarını denizaltına koyanlar hakkında bilginiz var mı?” sorularını yanıtsız bırakan İşleyenel, “Turumuz burada bitmiştir” diyerek dışarı çıkmamızı istedi.


Bomba unutulacak bir yer değil


2008 yılında denizaltının santral dairesinde bulunan ve ardından Kuzey Deniz Saha Komutanlığına teslim edilip incelendikten sonra imha edilen TNT kalıpları için Askerî Savcılık “1960”dan kalma, orada unutulmuş” diyerek soruşturmaya gerek duymamıştı.


Dün denizaltını gezen Ergenekon savcıları ise TNT kalıplarının bulunduğu santral dairesi için “bomba unutulacak bir yer değil” demişlerdi.


Deniz'de neler oluyor


Ergenekon tarafından Rahmi Koç Müzesi'ndeki denizaltıya yerleştirilen TNT kalıplarının Kuzey Saha Komutanı Koramiral Feyyaz Öğütçü'nün emriyle imha edilmesi, gözleri yeniden Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na çevirdi.
Aslında “Ergenekon-Bahriyeliler” bağı, soruşturma kapsamında gerçekleştirilen hemen hemen her operasyonda gündeme geldi. Konuyla ilgili iddiaları sayfalarına taşıyan Yeni Aktüel dergisi, Ergenekon savcılarının Genelkurmay'a, Deniz Kuvvetleri'nde görevli Kuzey Saha Komutanı Koramiral Ahmet Feyyaz Öğütçü, Tümamiral Ali Deniz Kutluk, Tuğamiral Cem Gürdeniz ve Albay Serdar Okan Kırçiçek'in Ergenekon ile ilişkisi olduğuna dair bir dosya göndermişti.


Yeni Aktüel\'in haberine göre Feyyaz Öğütçü, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesindeki organizasyonun yöneticisi olarak tanımlanıyordu ve bu yapının hiyerarşik sorumluluğunu üstlenmişti.


Deniz Kutluk ise Ergenekon adına yargı ve siyasi erkleri arasında manipülasyon yaparak gündem yaratma ve Ergenekon yapılanması kapsamında gözaltına alınan bir kısım isimlerle diyaloga geçmekle suçlanmıştı.


İhbar mektubu: Eylem yapacaklardı


Ergenekon soruşturması kapsamında Poyrazköy'de bulunan cephanelik ise Deniz Kuvvetleri'ndeki örgütlenmeyi daha görünür hale getirdi. Poyrazköy'de ortaya çıkarılan cephaneliğin ardından emekli Binbaşı Levent Bektaş, Deniz Yarbay Ercan Kireçtepe ve Deniz Binbaşı Emre Onat gözaltına alınarak tutuklandı.


16 Nisan 2009 tarihinde polise gelen ihbarda şöyle deniyordu: “Size Levent Göktaş hakkında bilgi vereceğim. Bu adamın bir ekibi var. Bu ekip eylem yapmak için ondan talimat bekliyor. Bu ekibin başı ise Levent Bektaş'tır. Diğer elemanları ise Emre Onan, Mustafa Türkan, Ercan Kireçtepe ve Eren Günay'dır. Bu kişiler bomba konusunda eğitimli subaylardır.”


Sekiz albaya sorgu


Deniz Kuvvetleri'ndeki en önemli gelişme ise “AKP ve Gülen'i Bitirme Planı” altında imzası bulunan Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek'le birlikte denizci sekiz albayın ifadeye çağrılması oldu. Soruşturma kapsamında evleri ve büroları aranan isimler şöyleydi:


- Gölcük Donanma Komutanlığı'nda görevli Kurmay Albay Muharrem Nuri Alacalı


- Deniz Kuvvetleri'ne bağlı Aksaz Deniz Üs Komutanlığı'nda görevli Deniz Kurmay Albay Şafak Yürekli


- Deniz Kuvvetleri'ne bağlı Aksaz Deniz Üs Komutanlığı'nda görevli Deniz Kurmay Albay İbrahim Koray Özyurt


- Deniz Harp Akademisi Komutanlığı'nda görevli Deniz Kurmay Albay Mert Yanık


- Deniz Eğitim Komutanlığı'nda görevli Deniz Kurmay Albay Levent Görgeç


- Gölcük Harp Filosu Grup Komutanlığı'nda görevli Deniz Kurmay Albay Tayfun Duman


- Emekli Deniz Albay Aydın Ortabası


TARAF

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler