YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tansu Çiller'den 28 Şubat'la ilgili çarpıcı ifadeler
Eski Başbakanlardan Tansu Çiller, 28 Şubat Davasına ilişkin olarak, dönemin MGK Genel Sekreteri Emekli Orgeneral İlhan Kılıç'ın iddialarına yanıt verdi.
Tansu Çiller'den 28 Şubat'la ilgili çarpıcı ifadeler
19 Kasım 2013 / 19:16 Güncelleme: 19 Kasım 2013 / 19:23

Çiller adına Avukatı Seçil Genca Oral, yazılı açıklama yaptı. Oral, Kılıç'ın " 28 Şubat kararlarının dönemin Başbakanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan'a dönemin Başbakan Yardımcısı Prof. Dr.Tansu Çiller tarafından imzalatıldığına" ilişkin beyanları üzerine açıklama yaptıklarını belirtti.

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığına, MGK toplantısının ertesinde dönemin Başbakanı Erbakan ile Başbakan Yardımcısı Çiller arasındaki değerlendirmenin sunumunun yapıldığını anımsatan Oral, Çiller'in sunumunu şöyle özetledi:

"Dönemin Başbakan’ı Sayın Erbakan ile görüştüm ve Milli Güvenlik Kurulu kararlarının tavsiye niteliğinde olduğunu, bu kararların, Bakanlar Kurulunda ve Meclis'te görüşülerek şayet uygun bulunursa uygun bulunacak olanların uygulamaya konulabileceğini (Ki bu kararlar, hükümetimiz tarafından uygulamaya konulmamıştır) ancak asıl tercihimin ve doğru olanın, bu kararlar görüşülmeksizin Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarını emekliye sevk etmemiz gerektiğini söyledim.

Rahmetli Başbakan, 'Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının emekli edilmesine ilişkin kararnameyi Cumhurbaşkanı imzalamaz ve yıpranırız' demesi üzerine 'O zaman biz de erken seçime gideriz' demiştim. Sayın Başbakan bu teklifi, "Meclis'ten erken seçim kararı çıkaramayız, çıkarsak bile bizi seçime sokmazlar, partilerimiz hakkında kapatma davası açarlar (nitekim 22 Mayıs 1997 tarihinde Refah Partisi hakkında kapatma davası açılmıştır) ve toplumdaki gerilim artar" gerekçesi ile kabul etmedi."

Oral, Çiller'in bu değerlendirmelerinin ardından Erbakan'ın kararları imzaladığını kaydetti.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler