YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tanrıverdi'den büyükşehir müjdesi
Tanrıverdi'den büyükşehir müjdesi
28 Ocak 2012 21:18
AK Parti'li Hüseyin Tanrıvedi, ziyaretlerde bulunmak için geldiği Manisa'da basının sorularını yanıtladı. 11 ilin büyükşehir olacağını kaydeden Tanrıverdi, Malatya'nın nüfusunun 757 bin olduğunu ve bu ilin de büyükşehir olma özelliği taşıdığını söyledi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, nüfusu 750 bini aşan illerin büyükşehir yapılmasına ilişkin hazırlanan kanun taslağına ilişkin olarak, ''Malatya'nın nüfusu 757 bin olmuştur, dolayısıyla büyükşehir olacak 11 ile bir il daha ilave edilmiştir'' dedi.

Tanrıverdi, Manisa'da gerçekleştirdiği esnaf ziyaretlerinde vatandaşların sorunlarını dinledi. Ziyaret ettiği lokantada tezgahın başına geçerek, döner kesen ve mangalda köfte pişiren Tanrıverdi, gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

Tanrıverdi, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 2011 yılı nüfus sayımı sonuçlarında, Manisa nüfusunda düşüş görüldüğü belirtilerek, bunu Manisa'nın büyükşehir yapılması hedefinde değişiklik yaratıp yaratmayacağına ilişkin soru üzerine şunları kaydetti:

''Türkiye'nin nüfusu 75 milyona dayandı. Manisa'nın nüfusuna baktığımız zaman 39 binlik bir düşüşün olduğunu görüyoruz. Bu düşüş nakillerden kaynaklanmaktadır. Manisa 1 milyon 340 bin 74 nüfusuna göre, Türkiye'nin hala 14. büyük şehridir. Büyükşehir olma şartı il nüfusu 750 bin ve üzeri olan iller içindir. Dolayısıyla büyükşehir olmamıza engel bir sorun yoktur. Daha önce 11 ilin büyükşehir olacağı ilan edilirken, şimdi Malatya'nın nüfusu 757 bin olmuştur, dolayısıyla 11 ile bir il daha ilave edilmiştir. Bu çerçevede 2014 seçimlerine yürüdüğümüz bu yolda, şu an 12 il büyükşehir olma özelliğini taşımaktadır. Tabii ki 2013 yılında tekrar bir nüfus açıklaması söz konusu olacaktır. Düzenlemede de o günkü aktif nüfus dikkate alınacaktır.''

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler