YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Tankların yürümesi jestti'
28 Şubat postmodern darbesini o gün destekleyen herkes geri adım atarken, eski DYP Milletvekili Göksoy her yönüyle süreci ve Çevik Bir’i savundu.
'Tankların yürümesi jestti'
18 Nisan 2012 / 09:01 Güncelleme: 18 Nisan 2012 / 09:34

TARİHE postmodern darbe olarak geçen 28 Şubat süreciyle ilgili soruşturmanın ardından sürece aktif destek vermiş herkes geri adım atarken, tek geri adım atmayan isim “Bayan Lahika” olarak da tanınan ve 28 Şubat sürecinin en çok konuşulan isimlerinden eski DYP Manisa Milletvekili Ayseli Göksoy oldu. Çevik Bir’in darbecilikle ilgisi olmadığını iddia eden Göksoy “Tank yürütmek, balans ayarı vermek suç mudur. Bu ‘biz de buradayız’ demek için bir jestti” dedi. Göksoy’un şaşkınlık yaratacak 28 Şubat savunması şöyle:

Hükümete muhtıra mı verdi?

Çevik Paşa çok doğru konuşmuş ifadesinde.  Türkiye Cumhuriyetine yakışmayan manzaralarda, asker laikliği korumakla görevli oldukları için bunu kendine vazife edinmiş olabilirler. Çevik Bir Paşa ne yaptı? Kalktı yani, tank yürütmüş, balans ayarı demişti o zaman. Biz de buradayız gibi bir jest bu. Aczimendiler ve onlar gibilere höyt demek suçsa suçtur bu. Hükümet üzerinde bu böyle olacak şöyle olacak diye en ufak bir muhtıra verdi mi?

Neden ‘Bayan Lahika’ diyorlar?

Çevik Bir’in darbe girişiminde olmadığına en yakın tanığım. Amerika’ya bütün partileri davet etmişlerdi, ben de DTP adına oradaydım, partiler kapatılıyor diye çok üzgün olan Refah Partili grup, ‘Türkiye’de insan hakları yok’ diye şikayetler yaparken, ben onlara kızıyordum. Onlar bana laik olduğum için ‘lahika’ adını takmışlardı. ‘Aman lahika hanım, yine coşma dur’ diyorlardı.

Büyükada halkı bile ayaklandı!

Kötü bir hareketi olmadı askerin. O zaman halk galeyana geldi. Halk istemiyordu hükümeti. Büyükada’da bile meydanda toplanmış halk, ellerinde mumlar ‘Hükümeti istemiyoruz’ diyordu. Bu işi birkaç kişinin üstüne yüklemek çok yanlış. Çevik Bir efendi, kaliteli bir adamdır. Bir paşa da duruşuyla, havasıyla mevkiine yakışan bir insandı. Bu soruşturma yanlış. STAR

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler