YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tankları yürüten komutana ne soruldu?
28 Şubat soruşturması kapsamında tutuklanmasına karar verilen eski Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Erdal Ceylanoğlu'nun avukatı Erol Aras, müvekkiline Sincan'da tankların yürütülmesiyle ilgili sorular yöneltildiğini belirtti.
Tankları yürüten komutana ne soruldu?
28 Şubat 2013 / 09:04 Güncelleme: 28 Şubat 2013 / 09:06

 

Aras, adliye önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, soruşturma kapsamında 4 emekli subay ve görevde olan bir askerin sorgusunun yapıldığını, daha sonra 5'inin de tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildiğini anımsattı.
 
Mahkemeye sevk edilen 5 kişiden 2'sinin tutuklandığını, 3'ünün adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığını dile getiren Aras, adli kontrol şartının ise haftada bir gün imza verilmesi şeklinde uygulanacağını söyledi.
 
Müvekkillerinden emekli Orgeneral Aslan Güner'in serbest bırakıldığını belirten Aras, ''Orgeneral Ceylanoğlu'na 4 Şubat 1997 tarihindeki tankların yürütülmesi soruldu. 28 Şubat ile ilgili başka herhangi bir somut suçlama yöneltilmedi'' dedi.
 
Aras, sözlerine şöyle devam etti:
 
''Ceylanoğlu'nun bu tarihte izinli olmasına ve Genelkurmay'dan gelen yazıda, kendisinin 30 Ocak ya da 1 ve 2 Şubat'ta görevde bulunduğu, emrin verildiği 3 Şubat'ta izinli olduğu, ertesi gün 1,5'ta geldiği çok net ortada olmasına rağmen yapılan sorgunun sonunda tutuklanmasına karar verildi. 
 
Tabii bu 15 senedir toplumun sürekli beynine kazınan 'Tanklar yürüdü, darbeye teşebbüs için yürüdü' propagandasının etkili olduğunu şundan anladık, sorguda sadece 15'ten fazla gazetenin manşeti gösterildi. O tarihteki gazete manşetlerinden başka bir şey söylenmedi. Emri veren kişilerin isimleri ve soyisimleri çok net belliydi. O günkü ceride defteri olarak gelen belgede izinli olduğu belliydi. Tutuklanma ihtimalini çok uzak görüyorduk. En azından adli kontrol olmasını bekliyorduk.''
 
Bir gazetecinin ''Emri veren kimdi'' sorusunu da Aras, ''İsim vermek doğru olmaz ama o dönemin Genelkurmay Başkanı ve EDOK Komutanı vermiştir'' diye yanıtladı.
 
Aras, Ceylanoğlu'nun tutukluluğuna itiraz edeceklerini de kaydetti.
 
 
AA
 
17:07
 // Kenan Akkuş
Aslında halk olarak, birazda özeleştiri yapmak gerek.
O tankları alkışlayan, bir rütbeli görünce, pijamayla dahi olsa, esas duruşda duran kimlerdi. Hangimiz 'Bu tanklar bizi ezmeden ihtilal olmaz' diye haykırabildik. Bugün güçsüz oldukları için, darbecileri eleştirmek kolay... Asıl cesaret, o tanklara, nohut kadarda olsa bir taş atabilmek idi. Günümüz cesur yazarlarına atf olunur....
28 Şubat 2013 17:07
soru
 // maliki
Ben olsam değerli komutanıma şunu sorardım ''canınız istediğinde brefing ve talimat verdiğiniz yönlendirdiğiniz basın, bu tankları darbe hazırlığı diye yazarken neden çıkıpta bunlara tekrar brefing verip -değerli basın mensupları tanklar arıza yapmış tamire götürdük bu darbe lafıda nedir- diye sormadınız? '' diye sorardım....Üstünüze vazife olmayan her konuda (askeri konular hariç) siyasi-dini... fikir beyan ettiniz herzamanda neden bu konuda susmayı seçtiniz...
28 Şubat 2013 15:56
MANŞET
 // MALİKİ
Toplumda tankların yürütülmesi darbe hazırlığı gibi algılandığı ve bu durum gözönünde tutularak tutuklandığı imasında bulunuyorsunuz avukat bey. Evet anlaşılan da budur. Ancak sormak isterim ki gazete manşetleriyle soruşturma, kovuşturma yada tutuklama alaşkanlığını bu memlekete öğreten yada uygulatan kimdir? Bu gazete manşetlerine itirazınızı tam olarak anlamadık ta?...
28 Şubat 2013 15:50
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler