YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tanık'tan Kuğulu açıklaması
Çankaya Belediye başkanı Bülent Tanık'tan Kuğulu alt geçidi ile ilgili açıklama...
Tanık'tan Kuğulu açıklaması
18 Kasım 2011 / 15:01 Güncelleme: 18 Kasım 2011 / 14:52

Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, Ankara 8. İdare Mahkemesinin 2008 yılında Kuğulu alt geçitlerinin yapımıyla ilgili iptal kararı ile 10. İdare Mahkemesinin önümüzdeki hafta kavşağın ulaşıma kapatılması konusundaki yürütmeyi durdurma kararı arasında çelişki görmediğini, kararların birbirini tamamlar nitelikte olduğunu söyledi.

Tanık, ''İki kararın da isabetli olduğunu düşünüyorum. Yargı, Ankara'yı korumaya çalışıyor, teşekkür ediyorum'' dedi.

Tanık, konuya ilişkin düzenlediği basın toplantısında, Ankara 10. İdare Mahkemesinin, Kuğulu Kavşağı'nın trafiğe kapatılması halinde telafisi güç zarar oluşacağı gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı verdiğini belirterek, yargı sürecinin devam ettiğini kaydetti. Tanık, mahkemenin, daha önce alınan yargı kararı çerçevesinde gerekli nazım ve uygulama imar planlarında değişiklik kararı alınıp alınmadığı, varsa kararın mahkemeye gönderilmesini istediğine de işaret etti.

Ankara Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliğince açılan davanın metninde de 8. İdare Mahkemesi kararında, Kuğulu kavşağı alt geçitlerinin kapatılmasını gerektiren hiçbir ifade bulunmadığı, idarenin kapatma kararında kamu yararı gözetilmediği ve ''yanlış'' olduğu görüşlerine yer verildiğini anlatan Tanık, ''Bu ifadelere tümüyle katıldığımız için biz de 'burada bir yol kapatma işlemi olursa Çankaya Belediyesi olarak Ankara'nın hakkını korumak için gereken müdahaleyi yapmaya çalışacağız' dedik'' şeklinde konuştu.

İlginç bir durumun ortaya çıktığını dile getiren Tanık, ''Ben Melih beyin yerinde olsam buna sevinmezdim. Çünkü bu hem işlemin henüz sona ermediğini gösteriyor hem de dostum diye düşündüğü kimselerin kendilerinin aleyhine bir karar aldıklarını gösteriyor'' diye konuştu.

Bülent Tanık, ''Sanıyorum yargı bu işin peşini devam ettirecektir. Alınan kararın gereğinin yapılması konusunda bu kez bu hülle işi, büyükşehir belediye başkanının 'ben yaptım oldu' alışkanlığının yerinde kalmasına izin verilmeyecek. Hukuk düzeni adına bunun böyle yapılacağına inanmak istiyorum'' dedi.

Büyükşehir belediye hamamı...

Kavşağın kapatılmasını değil, sorunun köklü çözüme kavuşturulmasını istediklerini belirten Tanık, kavşağın kumla kapatılması önerisine ilişkin de ''Allianoi kentinin tarihi kalıntılarının kumla doldurulduğu biliniyor. Kuğulu Kavşağı'nın da 'büyükşehir belediye hamamı' olarak geleceğe armağan edilmesinin yararlı olabileceğini düşünüyorum'' dedi.

Bir gazetecinin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in karara çok sevindiğini ve ''Çankaya Belediyesi ile Peyzaj Mimarları Odalarının kulaklarına küpe olsun'' dediğini aktararak, görüşünü sorması üzerine Tanık, ''Melih beyin çok canının yandığı belli. Ben buna kişiselleştirerek bakmak istemiyorum. Haklı olduğumuzu tarih gösterecek. O kum havuzunda birlikte oynarız'' karşılığını verdi. Tanık, şu ana kadar kulağında küpe bulundurmadığını da ifade etti. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler