YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Taner Yıldız: Umutlarımız azalıyor
Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Karaman'daki maden faciasıyla ilgili umutların azaldığı açıklamasında bulundu.
Taner Yıldız: Umutlarımız azalıyor
30 Ekim 2014 / 10:09 Güncelleme: 30 Ekim 2014 / 10:52

"Suyu boşaltıyoruz ama 1-2 metrelik çökmeler oluştu. 18 işçi kardeşimizle alakalı umutlarımızın azaldığını söylemem gerekir" diyen Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız sözlerini şöyle sürdürdü:

Suyun tahliyesi önceliklerimiz arasında... Tüm imkanlar seferber edildi çalışmalar tüm hızıyla ara vermeden devam ediyor. Ankara, İstanbul, İzmir ve Konya'dan gelen tüm ekipmanlar ile teknolojik bütün imkanlar sonuan kadar kullanılıyor.

İdari ve adli çalışmalar yapılıyor. Kurtarma çalışmaları başka konularla gölgelenmemeli. Biz Uyar Madencliğin üzerine ruhsat varsa bu ruhsatların kaldırılması talimatını verdik.

Kaldı ki ilerleyen metrelerde göçüklerimiz olabilir. Burada basınçlı çamurla beraber su geldi. Nereyi dağıttığını, hangi tahkimatı bozduğunu şu anda bilmiyoruz. Göçük varsa da 'evet göçük oldu' deriz. Bu nereden kaynaklandığı son derece ortada. Buraya son derece basınçlı, çamurla beraber bir su geliyor ve oradaki ahşap tahkimatları çok rahatlıkla dağıtabilir. Dağıttığı yerden tavan çökebilir ama biz şu anda şantiyede, maden ocağında ne oluyorsa onu bire bir paylaşıyoruz. Böyle bir duyurunun, bilgilendirmenin haricindeki bilgilere de bence tevessül edilmemesi gerekir"

Göçük diye basına yansıyan hadise...

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, "Son olan hadise, 'göçük' diye basına yansıyan hadise; oradaki 800 kodunda galerinin önemli bir kısmına, mil dediğimiz bir killi çamur tabaka katlamış. Bir kısmında da aşağı yukarı 1 metrelik kısımında da tahkimatın aşağı indiği görüldü ve bunun üzerine tahkimatla ilgili çalışmalar başlatıldı. Olan hadise budur" dedi.

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler