YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Taner Yıldız: Suçluların cezası kesilecek
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, geçen hafta meydana gelen Soma maden ocağı kazasıyla ilgili raporlamaları Meclis'e sundu.
Taner Yıldız: Suçluların cezası kesilecek
20 Mayıs 2014 / 15:33 Güncelleme: 20 Mayıs 2014 / 15:50

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Meclis'te konuştu.

Taner Yıldız'ın konuşmasından satır başları:

Değerli arkadaşlar, Manisa Soma Eynez'de özel sektöre ait bir şirketin yerinde kaza oldu. Türkiye madencilik sektöründe yaşanan en büyük kazaydı. Malum AFAD'ın koordinasyonunda gelen yardımlar, 112 acil ekiplerinin, bakanlarımızın yardımları.

Kaza, ocağa temiz hava taşıyan ana galeride meydana geldiği için karbonmonoksit tüm ocağı kapladı. Krizin doğru yönetilmesinin en önemli sebebi durum koordinasyonun tek yerden yapılıyor olmasıydı. Tek bir yürek çalıştık, DNA testleriyle beraber hayatını kaybeden kardeşlerimizin tespiti yapıldı. Toplamda 2743 personelle çalışmalar devam etti.

Derin bir üzüntü, gerçekten herbirimizin derinden yaralandığı bir maden kazası oldu. Cumartesi günü çalışmalar nihayetlendi.

Kazanın ardından ailelere manevi desteğin yanında maddi desteği başladı. Cenaze işlemleri için biner liralık yardımlar yapıldı.

"Bu kusur tartışılamaz"

Oradaki afet doğal afet ise oradaki kusur tartışılır ama buradaki kusur kesinlikle tartışılmaz. Burada kusurun paydaşları kim ise gereken yapılacaktır.

Adli, hukuki, teknik denetimler arasında bu konu denetlenecektir. Biz şuanda madencilikle alakalı o ocakta çalışmalar durdu. Maden ocağı bırakıldığı gibi kalabilen ocaklar değil. Metan gazı üretebilen için için yanabilen dinamik canlı varlık gibi davranıyor. O nedenle üretiminin durdurulmasıyla ocağın kapatılması ayrı ayrı şeylerdir.

Şehit ailelerinin yakınlarına yardım

Soma'da kaybettiğimiz kardeşlerimizin 500'e yakın çocukları var, onların eğitimleriyle alakalı takipçisi olacağımızı söylemek istiyorum. Onların sıkıntılarını hafifletecek bir yapıyı kurgulayacağız. Bu canlarımızı geri getirmez ama bundan sonraki çalışmalarımızla ilgili bize ışık tutar.

Meclis araştırma komisyonunda destek olacak arkadaşlara teşekkür ediyorum.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler