YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Taner Yıldız: Şu anda ulaşabildiğimiz bir kardeşimiz yok
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız çalışmalardaki son duruma ilişklin açıklama yapıyor
Taner Yıldız: Şu anda ulaşabildiğimiz bir kardeşimiz yok
03 Kasım 2014 / 13:30 Güncelleme: 03 Kasım 2014 / 13:53

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Şu anda ulaşabildiğimiz bir kardeşimiz yok" dedi.

Yıldız, "Herhangi bir işçiye ya da eşyasına ulaşamadık. Spekülatif haberler sıkça yapılıyor. Bunları doğru bulmuyoruz. Ortada bir kusur var. Ancak bu kusuru belirlemek için erken. Belirlendikten sonra sizlerle paylaşacağız" dedi.

"İşimiz kolay değil"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "İşimizin kolay olmadığını dün söylemiştim, bugün bunun bir kez daha altını çizmek isteriz. Zamana ihtiyacımız olabilir. Ne kadar zamana ihtiyacımızın olduğunu da her geçen metreyle, her geçen yeni kabloyla beraber ancak o zaman belirleyebiliriz. Şu anki geldiğimiz nokta, tahmin ettiğimizin de daha üzerinde zor bir nokta" dedi.

Yıldız, "(İşçilerin bulunma ihtimali yüksek olan bölge) Bugün o bölgelere de giriliyor. Hem oksijen hem metan gazı hem de karbondioksit seviyeleri olduğu için orada çok daha dikkatli çalışılması lazım. Dün bir keşif yapıldı ancak henüz bir kardeşimize ulaşabilmiş değiliz" dedi.

Tekne faciasında hayatını kaybedenler...

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, İstanbul Boğazı'ndaki tekne kazasıyla ilgili, "Tekne içerisinde kesin rakamı bilmemekle beraber sadece sağ kurtulanların ifadesinden aldığımız bilgiyi size aktarıyorum, 43 kişi olduğu ifade ediliyor. Bunların 3 tanesinin mürettebat, diğer 40 kişinin ise hepsinin Afgan uyruklu olduğunu söyleyemeyeceğim. Sadece şu ana kadar 9 Afgan pasaportu tespit edilmiş durumda, dolayısıyla kalan kişilerin de Afgan uyruklu olduğu tahmin ediliyor. 20 kişi şu an itibarıyla hayatını kaybetmiş durumda. 6 kişi sağ olarak kurtulmuştur, geri kalan kişilerin ise arama ve kurtarma çalışmaları devam ediyor" dedi.

Elvan, "Bilgilerin tamamı açıkçası özellikle sağ kurtulan 6 kişiden alınan bilgiler. Dolayısıyla 43 kişi miydi, 40 kişi miydi, bunu net olarak söylememiz mümkün değil. Teknenin kapasitesinin de aşağı yukarı 30 kişi civarında olduğu yine arkadaşlar tarafından ifade edildi. Şu anda tekne yan yatmış durumda. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğümüzün Büyükdere'deki istasyonuna çekiliyor şu anda" dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler