YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Taner Yıldız son rakamı açıkladı
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Soma'daki maden faciasında 301 işçinin hayatını kaybettiğini söyledi.
Taner Yıldız son rakamı açıkladı
17 Mayıs 2014 / 23:10 Güncelleme: 18 Mayıs 2014 / 09:32

Taner Yıldız, " Kazanın sebepleri ile ilgili adli ve idari soruşturmaları başlattık. Kurtarma faaliyetleri bittikten sonra biz buradan gitmiyoruz. Yine ailelerin yanında olacağız. Helal lokma peşinde hayatını kaybeden madenci kardeşlerime Allah'tan rahmet diliyorum" dedi. 

Yıldız, Soma'daki maden faciasının gerçek nedeninin teknik, idari ve birçok açıdan değerlendirileceğini, madencilik dünyasının burada çıkaracağı çok ders olacağını söyledi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, arama kurtarma çalışmalarının ardından faaliyetlerini soruşturmalar, maden ocağında üretim yapılıp yapılmaması konularına yoğunlaştıracaklarını bildirdi.

O iddiaya sert tepki

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Soma'da facianın meydana geldiği madende Suriyeli işçilerin çalıştırıldığına dair iddialar konusunda, "Şu acının içerisinde bu kadar ağır iftiraların yapılması ancak bunu yapanı küçültür. 100-150 Suriyeli çocuğun burada üzerinin kapatıldığı söyleniyor. Benim ufkumda böyle bir insan tipi yok .Eğer Suriyeli çocuklarla alakalı hassasiyeti olan varsa Esed'in öldürdüklerinin çocuklarına sahip çıksınlar. İftira atanları ispata davet ediyorum. Hukuk devletinde bir şeyin saklanması mümkün mü?" dedi.

Yıldız, "Burada ne yaşandıysa doğru rakamlarla sizlerle paylaştık. Sizlere teyitsiz bilgi vermedik.  Şu acının içerisinde bu ağır iftiraları yapanları ancak bunlar küçültür. İnsanların kanaatleriyle oynanmaz. Burada can pazarı yaşandı. Politikayı burada yapmayın. Bizi sadece kanunlar değil, değerlerimiz de bağlıyor, ahiret de bağlıyor" dedi.

"114 maden ocağı kapatıldı"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Türkiye'de son 3 yıl içerisinde mevzuatlara uymadığı için 114 maden ocağının kapatıldığını açıkladı

Yıldız, "aydınlanıncaya kadar üretim duracak. Yalnız gazete haberleriyle bu iş sonuçlanmaz" dedi.

Bakan Yıldız'ın konuşmasından satır başları:

-  Aileler müracaat etmese dahi köşe bucak, su birikintileri dahi arandı

- Son 2 işçimizin DNA testini bekliyoruz. Kimliği tespit edilmeyen işçi kardeşimiz yok.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler