YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Taner Yıldız son gelişmeleri aktardı
Ermenek'teki maden faciasının ardından bölgede bulunan bakan Lütfü Elvan ve Taner Yıldız açıklama yaptı. Taner Yıldız, maden ocağı sahibinin bu bir doğal afet sözlerine sert tepki gösterdi.
Taner Yıldız son gelişmeleri aktardı
30 Ekim 2014 / 16:38 Güncelleme: 30 Ekim 2014 / 17:10

Karaman'ın Ermenek ilçesinde meydana gelen maden kazasının ardından bölgede incelemelerde bulunmaya devam eden Enerji Bakanı Taner Yıldız maden ocağı sahibinin bu bir doğan afet sözlerine sert tepki gösterdi.

Yıldız, "Bu bir afet filan değil. Maden işletmesi kusura bakmasın. Sel gibi bir durum olsaydı doğal afet derdik ama burası bir doğal afet değil ve bir kusur vardır. Kusur kimdedir o adli soruşturmanın ardından ortaya çıkacaktır dedi. Yıldız sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz arkadaşlarımızı içeriden çıkarmaya yoğunlaştık ama bu tür açıklamalara gerekli cevabı da vereceğiz. Tavanda ya da duvardaki bir yarık sebebiyle suyun madene dolduğunu düşünüyoruz. Teşhisi tam koymuş değiliz. Daha farklı, artı neler yapabiliriz diye arkadaşlarımızla, bakanımızla yaptığımız toplantılarda, dışarıdan, tepenin daha da arkasından ayrı bir sondaj vurma ihtiyacı hissettik.

MTA'nın sondaj ekipleri Beypazarı'ndan yola çıktılar. Bu yaptığımız çalışmalara mal olacak bir şey değil. Üçüncü bir noktada bu çalışmayı yönetmek üzere ve en dip noktadaki su veya çamurun üçüncü bir yolla dışarı atılmasına dönük bir işlem ama bu en az 3-4 günlük bir işlem" diye konuştu.

Taner Yıldız'ın ardından söz alan bakan Lütfi Elvan ise şunları söyledi:

"Çalışmaların biraz daha yavaş olacağını görüyoruz. Çamurda ilerlemek oldukça güç, şu anda arkadaşlarımız çamurda ilerlemeye gayret ediyorlar. Belki bir kaç metreden sonra rahatlama olursa daha çabuk ilerleyecekler. Aşağıya doğru bir iniş söz konusu. Suyu dışarı aktarmak kolay ama çamur tabakasını dışarı taşımak daha güç."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler