YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Taner Yıldız madendeki son durumu aktardı
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, madendeki son durumu aktardı.
Taner Yıldız madendeki son durumu aktardı
06 Kasım 2014 / 16:18 Güncelleme: 06 Kasım 2014 / 16:49

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Su daha hızlı tahliye edilmeye başlandı. Adım adım ilerliyoruz. Her geçen metreyi ayrı ayrı değerlendirip, programladığımız bir arama kurtarma çalışması yapıyoruz" dedi.

Gayretlerimiz 24 saat devam edecek diyen Yıldız, "Tahminimiz 1200-1300 ton civarında suyun kaldığı. Tabii burada çamur oranı, bunların hepsi değerlendirilecek. Önemli bir tahkimat merkezi, bir dörtyol kavşağında yaklaşık 15-16 saat kadar uğraştık. 15-16 saatte 2 metre ilerlediğiniz yer var, 2 saatte 15-16 metre ilerlediğimiz yer var. O yüzden 1,5-2 metre civarında kömürün de aynı şekilde aktığını gördük. Böyle, 15-16 metre civarında yerden 1,5 ile 2 metrelik bir kömürü alıp dışarı aktarıyoruz. Aktarma hızımız da hemen hemen 5,5-6 dakikada bir vagon çıkartmak şeklinde" diye konuştu.

İşte Taner Yıldız'ın konuşmasından satır başları:

"350 metrenin üzerinde bir yürüme yolu daha ilerlememiz lazım"

"Desandre kısmında özellikle son 22-23 metreye girdiğimizi ama nefeslik kısmında da neredeyse önümüzde 350 metrenin üzerinde bir yürüme yolu mesafesinin olduğunu söyleyebiliriz. Desandre kısmında özellikle bu mesafenin karşılık geldiği kod 11 metreye denk geliyor. Yani 11 metrelik kodda neredeyse 350 metrenin üzerinde bir yürüme yolu daha ilerlememiz lazım"

18 işçi kardeşimizin yeri sabit değil

Yıldız, mahsur kalan 18 işçi ile arama kurtarma ekipleri arasında ne kadar mesafe kaldığıyla ilgili soru üzerine, "Oradaki 18 işçi kardeşimizin yeri bize göre sabit değil. Su baskını oluştuğu zamandaki yeri belli ama hangi su hareketiyle karşılaştıklarını bilmediğimiz için bunu tahmin etmek de çok güç. O yüzden bize göre yerleri sabit değil ki mesafelerini ve ne kadar zamanda onlara ulaşabileceğimizi söyleyebilelim. Bir kısım tahminlerimiz var ama o tahminlerimizi ancak aşarak desteklememiz gerekiyor" dedi.

"Kusur sahibi ister kamudan ister özel sektörden olsun korumayız"

"Gerek Soma'da gerekse burada (Ermenek'te), bunun bir afet olmadığını, afet değilse burada bir kusurun olduğunu, kusurun ister özel sektör ister kamudan, nereden olursa olsun mutlaka bir karşılığının bulunması lazım geldiğini her vesileyle söylüyoruz. Bu konunun hem dünyevi ceza, adli ve idari soruşturma yanlarının olduğunu hem de uhrevi yanlarının olduğuna inandığımız için tüm açıklığıyla ve şeffaflığıyla davranıyoruz. Bu konuda herhangi birini koruyup kollamamız söz konusu olmaz. İster özel sektörden olsun ister kamudan olsun"

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler