YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Taner Yıldız: "Kedilerin, trafoların arkasına saklanmayın"
Fatih Şahin'in sunumuyla Kanal A ekranlarına yayınlanan Çerçeve programının bugünkü konuğu Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan'ı Taner Yıldız'dı.
Taner Yıldız: "Kedilerin, trafoların arkasına saklanmayın"
09 Nisan 2014 / 23:47 Güncelleme: 10 Nisan 2014 / 10:11

Seçim sonrası kesilen elektriklerle ilgili, "trafoya kedi girdi" açıklamasıyla hem siyasetçilerin hem de sosyal medyanın adından sıkça söz ettiği Bakan Yıldız, konuyla ilgili özel açıklamalarda bulundu.

İşte Yıldız'ın açıklamalarından satır başları:

Eğer bu seçimlerde baraj olsaydı MHP ve CHP barajın altında kalırdı

Türkiye çok net bir mesaj aldı. Bütün siyasi partiler çok net bir mesaj aldı. Hiç tartışmasız kim ne söyler söylesin hangi bahanenin arkasına sığınırsa sığınsın Ak Parti bu seçimin mutlak galibidir. 17 Aralık süreciyle başlayan olayların etkisi olup olmadığını gördük. Düşünün 7 bölgenin 6'sında AK Parti birinci ve diğer bölgede aynı orana sahip. Bu Ak Parti'nin doğudan batıya kabul gördüğünün göstergesi. Eğer bu seçimlerde baraj olsaydı MHP ve CHP barajın altında kalırdı. Kasetlere komplolara prim vermedik. Kendisinden emin bir yapının aldığı cevabı da gördük.

Biz CHP'ye de MHP'ye de oy verecek vatandaşlarımıza elbette saygı duyuyoruz ama "Adana'da MHP'ye, İstanbul ve Ankara'da CHP'ye oy verin" tarzında bir oluşumla karşılaştık. Ben virgülleriyle beraber bu sonuçları tahmin ediyorum.

Kayseri'de Ak Parti farkı

Kayseri malum Ak Parti'mizin rahat olduğu, sağ duyulu, sezgileri yüksek bir yapısı var. Kayseri'de bir anlamda rahattık. Alamadığımız ilçeler oldu. Almamız gereken ilçeler vardı. Oylarımızı arttırdık ama beklentimizin birkaç puan altında kaldık diyebiliriz.

Kılıçdaroğlu'na üzüldüm

Kesinlikle üzüldüm. Sayın Kılıçdaroğlu'yla aynı görüşleri paylaşmıyor olabiliriz. Birbirimizle mücadele halinde olabiliriz ancak böyle bir şeyi tasvip etmemiz mümkün değil. Böyle bir olayı ben de yaşadım. Kesinlikle kınıyorum. Böyle bir duyguyu ben fazlasıyla yaşadım. Kendisini telefonla da arayarak geçmiş olsun dileklerimi ilettim.

Trafo ve Kedi krizi

Ben bütün gücünü şeffaflıktan alan bir partinin mensubuyum. Biz her şeyi halkın önünde paylaşıyoruz. Uçak seferleri iptal ediliyor. 16 milyon adet trafosu bulunan atmosferi açık bir trafodan bahsediyoruz. Uçak kalkıyor inemiyor. 2.5 saat inemiyor. Bunlar normal, bu fırtına şartlarında trafoların arızalanması anormal. Dünyanın her tarafında elektrikler kesilebiliyor. Gezi'de çayır çimenin arkasına sığınanlar şimdi elektrik direklerinin arkasına saklanmasınlar. Trafolarda 10'ar 20'şer dakikalık kesintiler oldu. Biri patladı, arızalanma oldu. Birinde de kedi girdi aman Allah'ım ne olay oldu.

Kedinin arkasına sığınmayın

Eğer siz Türkiye'de belli illerde barajı aşamayacak kadar oy alıyorsanız her tarafı ışıldakla çevirsek yine oy alamazsınız. Sosyal medyada bu espirileri ben de gülerek izledim. Ama bu konuyu iki genel başkan malzeme yapıyorsa bu da kedinin arkasına sığınmaktır. Kedinin arkasına sığınmayın.

Türkiye'nin istikrarını sürdürecek hangi parti var?

17 Aralık'ın asıl hedefi Türkiye'nin istikrarıydı. Son 3 gün içerisinde açığa çıkartılan görüşme devletin bekasıyla alakalıdır. Bunun açığa çıkmasına Afrika ülkelerinde bile müsaade etmezler. Biz Ak Parti olarak şunu söylüyoruz. Biz sadece partimizi korumak için bunu yapmıyoruz. Söyler misiniz bana Ak Parti'nin haricinde Türkiye'nin istikrarını sürdürecek hangi parti var?

Başbakan'ın balkon konuşması

16 Aralık'a kadar sayın Başbakan ve Ak Parti iyiydi de şimdi nasıl kötü oldu? Sayın Başbakanımızın hiçbir şey olmamış gibi davranmasını beklemek elbette olmaz. Bu sehven yapılmış bir hata değil, üzerine abanılarak yaratılmış bir kurgudur. Dinlemelerin adı casusluktur. Dinlemelere kayıtsız kalmamızı kimse bekleyemez.

İran'dan aldığımız doğal gaz pahalı

Türkiye 5 ayrı ülkeden doğal gaz 12 ayrı ülkeden de petrol alan bir ülke. Biz hem bu ülke sayısını arttırmak hem de aldığımız bir ülkedeki güzergah sayısını arttırmak istiyoruz. Doğal gazda kaynağa ne kadar yakınsanız o kadar avantajlısınız. İran'dan aldığımız doğal gazı pahalı buluyoruz. Uluslararası doğal gaz fiyatlarından daha yüksek alıyoruz. Her 3 yılda bir fiyat revizyon hakkı veriliyor. Anlaşma 20 yıllık olsa bile bir dengeleme bir fiyat revizyon hakkı veriliyor. Biz İran'dan bu hakkımızı istiyoruz fiyatın değişmesini istiyoruz. Uluslararası tahkime verdik. Umarım fiyat farkını alırız.

Rusya Ukrayna krizi Türkiye'yi etkileyecek mi?

Şu anda bu kriz bizi etkilemiyor ancak etkilenebilir. Ancak böyle bir şey şimdilik öngörmüyoruz. Türkiye'nin enerjiyle ilgili yapılanmasının yüzde 12.5'i Ukrayna üzerinden geçiyor ki bu ciddi bir rakamdır. Bunların çözümleri elbette vardır ama kötü etkilenir.

TANAP Projesi ne durumda

TANAP büyüyen Türkiye'nin doğal gaz çalışmasıyla ilgili önemlidir. Türkiye'nin ihtiyaçları artıyor. Biz Kenya'nın kurulu gücünün 3 katını 1 yılda yaptık. 6 milyar metreküp doğal gaz alacağız. Hem tüketici hem iletici şapkamız var. Hisselerimiz yüzde 20'ydi inşallah onu yüzde 30'a çıkartacağız.

 

KANALAHABER.COM/burakbiber@kanalahaber.com

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler