YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tam Gün Yasa Tasarısı'na protesto
Sağlık çalışanları tam gün yasasını protesto ettiler...
Tam Gün Yasa Tasarısı'na protesto
19 Ocak 2010 / 07:22 Güncelleme: 19 Ocak 2010 / 07:32

Tam Gün Yasa Tasarısı'nı protesto etmek isteyen sağlık çalışanları ellerinde fenerlerle Taksim İlk Yardım Hastanesi'nden Taksim Meydanı'na kadar yürüdü. Sağlık çalışanları, çalışma koşullarını zorlaştıracağı ve sağlıkta yeni sorunlar oluşturacağı gerekçesiyle tasarının geri çekilmesini istedi.

 

 

 

 

İstanbul Tabip Odası, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası İstanbul Şubeleri, Devrimci Sağlık-İş, İstanbul Eczacı Odası, İstanbul Dişhekimleri Odası ve İstanbul Veteriner Hekimler Odası'na üye bir grup sağlık çalışanı mecliste görüşülmekte olan "Tam Gün Yasa Tasarısı"nı protesto etmek için akşam saatlerinde Taksim İlkyardım Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde toplandı.

 

"Sağlık hakkı, mesleki bağımsızlık, can güvenliği, iş ve ücret güvencesi için birleşik mücadeleye" yazılı pankart açan grup, ellerinde fenerlerle Taksim Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca "Sağlık hakkı satılamaz", "Herkese sağlık güvenceli gelecek" şeklinde slogan atan grup Taksim Meydanı'nda basın açıklaması yaptı. Grup adına basın açıklamasını okuyan İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Hüseyin Demirdizen, hükümetin sağlık çalışanlarının seslerine kulak vermesini istedi. Demirdizen, "Hükümet sağlık çalışanlarının ve tüm sağlık örgütlerinin karşı çakmasına karşın 'Tam Gün' ve mecliste bekleyen 'Kamu Hastane Birlikleri' yasa tasarılarını da yasalaştırmayı meclis gündemine almış bulunuyor. Biz, sağlığımızı piyasaya terk edecek bu tasarının geri çekilmesini, hekimlerin ve sağlık çalışanlarının iyi ve nitelikli hizmet üretecekleri, işsizlik kaygısı duymayacakları ve emekliliklerinde geçinebilecekleri düzenlemelerin acilen yapılmasını talep ediyorum." diye konuştu.

Demirdizen ayrıca Tam Gün Yasası'na karşı tüm Türkiye'de acil servisler hariç tam gün iş bırakacaklarını söyledi.

Öte yandan Taksim Meydanı'nda toplanan Genç-Sen üyesi bir grup da sağlık çalışanlarına destek verdi. Üniversite harç ücretlerine yapılan zamları protesto eden Genç-Sen üyesi öğrenciler harçlara değil babalarının maaşlarına zam yapılmasını istedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler