YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tam 5 üsleri var! Türkiye Moskova'dan adım bekliyor
Tam 5 üsleri var! Türkiye Moskova'dan adım bekliyor
18 Ocak 2018 08:10
YPG’nin Afrin ve Münbiç’ten temizlenmesi için yapılacak harekat için hazırlıklar hızlanırken, Rusya’nın bu bölgede polis gücü olarak bulunan askerlerini henüz çekmediği öğrenildi.

Türkiye PYD/YPG’nin kontrolü altındaki Afrin’e yönelik operasyon hazırlığını sürdürürken, Rusya’nın henüz bu bölgedeki askerlerini çekmediği öğrenildi. Ancak İdlib’teki Rus uçaklarının vurulmasının arkasında ABD’nin olduğunun ima edilmesi, ardından YPG’den bir ordu kurulacağı açıklamasının Rusya’nın tavrını da netleştirdiği ifade edildi.

Güvenlik bürokrasisi kaynakları, Rusya’nın bu süreçte Afrin’de kendi kontrolündeki bölgeyi boşaltmasının beklendiğini ifade etti. Rusya’nın Afrin’de 200’e yakın polis gücü olarak kullandığı askeri olduğu belirtiliyor.

Rusya’nın Afrin’deki üslerini boşaltacağı ve buraya TSK unsurlarının konuşlanacağına ilişkin görüşmeler yapıldığını ilk olarak Karar duyurmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan da geçtiğimiz yıl Kasım ayında Rusya, Kuveyt ve Katar gezisi sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada Hamburg’da düzenlenen G-20 zirvesinde Rusya’nın bazı sözler verdiğini belirtmişti.

Erdoğan “Rusya’nın oradan çekilmesi, oradan bize yönelik muhtemel tehdit ve tacizlerden duyduğumuz rahatsızlıklarla alakalı olarak Türkiye’ye gerekli anlayışın gösterileceği hususlarında bize söz verilmişti” açıklaması yapmıştı.

Bu tarihten sonra önce Soçi’de  daha sonra Ankara’da Rusya Devlet Başkanı Vilademir Putin ile görüşen Erdoğan, Türkiye’nin YPG/PYD konusunda görüşünün paylaşıldığını bildirmişti.

Soçi ve Ankara görüşmelerinde Afrin’e yapılacak operasyon konusunda Rusya’nın destek verdiği belirtilmişti. Şimdi Rus askerlerinin gözlemci statüsünde bulunduğu Afrin bölgesindeki üslerini Türkiye’ye devredeceği konusunda varılan anlaşmanın yerine getirilmesi bekleniyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler