YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Talimatlar Kandil'den gelir!
Talimatlar Kandil'den gelir!
18 Kasım 2011 07:49
Gizli tanık, KCK'yı anlattı: Talimatlar Kandil'den gelir
Mardin'de geçtiğimiz yıl tutuklanan sanıklarla ilgili Diyarbakır'da görülen KCK davasında önemli bir gelişme yaşandı.

Gizli tanık 'Hayırlı'nın mahkeme başkanına verdiği ifade duruşmada okundu. Kapatılan DTP için aktif olarak çalıştığı anlaşılan Hayırlı, KCK'nın, talimatları doğrudan Murat Karayılan ve Cemil Bayık'tan aldığını anlatıyor. KCK'nın Mardin'e örgütün dağ kadrosundan sorumlular gönderdiğini belirten gizli tanık, bunların, il başkanı dahil partilileri azarladığının altını çiziyor.

Mardin'de yaklaşık 1 yıl önce düzenlenen KCK operasyonundan sonra tutuklanan sanıklarla ilgili Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davanın duruşmasına devam edildi. Duruşmaya tutuklu sanıklardan BDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, BDP Mardin İl Başkanı İsa Durç, Kızıltepe Belediye Meclisi Üyesi Musa Alkan, İl Genel Meclisi üyeleri Abdulkadir Aktaş, Nazım Kök, İHD Mardin yöneticisi Abdulkadir Çurğatay, BDP Mardin Merkez İlçe Başkanı Ercan Güneş, kapatılan DTP il yöneticisi Ayşe Bozan, BDP yöneticileri Genco Akman ile Davut Bozan katıldı. Mahkeme başkanı, 17 Kasım'da mahkemece ifadesi alınan gizli tanıklardan 'Hayırlı'nın ifadesini sanıkların yüzüne okudu.

Kapatılan DTP'nin içinde aktif görev aldığı anlaşılan Hayırlı, KCK'nın 2007 yılında Mardin'de 'Seyithan Yaka' isimli bir kişiyi sorumlu olarak atadığını belirtti: "KCK adına görevliydi. DTP'de göstermelik bir görevi vardı. DTP Mardin il ve ilçe başkanlarından daha üstün bir pozisyondaydı. Toplantılarda KCK'dan gelen talimatları bize okuduktan sonra yırtıyordu. Notların DTP Genel Merkezi ile ilgisi yoktu. Kandil'deki Cemil Bayık ve Murat Karayılan imzalı notlardı. Talimat geldiğinde DTP il ve ilçe yönetimi sessiz kalırdı. Yani DTP ve sonrasında BDP kağıt üzerinde işleyiş görmekte olup emirler KCK adına gelmektedir." KCK'nın toplantılarını 'Kent Meclisi' adı altında yaptığını belirten gizli tanık, bu toplantılar öncesi KCK sorumlusunun talimatıyla bütün cep telefonlarının toplatılıp bir poşete konularak başka bir odada muhafaza edildiğini belirtti. Mardin ve Kızıltepe'de 'Selim' kod adlı İsmail Berka adındaki KCK sorumlusunun Yaka'nın amiri konumunda bir gerilla olduğunu anlatan Hayırlı, "Bu yönetici çok sert mizaçlı biriydi. Seyithan Yaka KCK il sorumlusuydu ama onun altında çalışıyordu. Hatta o dönem il başkanı olan Hilmi Öncü'yü birkaç kez azarlayarak yerine oturttu. Parti yöneticilerinin sakin davranma konusundaki tavırlarını uygun görmeyerek onları uyarıyordu, devamlı pratik eylemler talimatı veriyordu." şeklinde konuştu.

EYLEMLER İÇİN TOPLANTI YAPILIRDI

Gizli tanık, Kızıltepe'de 2008'de yapılan 'Mardin kent meclisi yapılanması' toplantısına kendisinin de katıldığını anlatıyor. Şunları söylüyor: "Toplantı Kızıltepe DTP ilçe binasında yapıldı. Toplantıyı Seyithan Yaka yönetiyordu. Gündem, 'kent meclisi' yapılanmasını oluşturmak ve pratiğe geçirmekti. Pratik kapsamında o ilde yapılacak olan tüm eylemler ve bu eylemlerin yönetilmesi, kimlerin katılacağı konusunda karar verilmesi ve bu eylemlerin nasıl organize edileceği konuşuluyordu."

Hayırlı, KCK sorumluluğunun daha sonra Hüseyin Arasan'a verildiğini söylüyor: "Arasan'ın partide hiçbir görevi yoktu. Buna rağmen BDP'de toplantı yapıyordu. Kent meclisinin yürütmesini oluşturmak istedi. En az 30 kişiden oluşması gerekiyordu. 30 kişi aranıyordu. Bulunamadı. Oysa kent meclisi ile yasal olan Mardin BDP il yönetimi aynı olsaydı yüzlerce kişi vardı. Bu meclis BDP'den ayrı, KCK adına çalışan bin meclistir." (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler