YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Talimat geldi delilleri yakıyoruz'
Hakim ve savcıların, Özel Kuvvetler'e bağlı Seferberlik Tetkik Kurulu Başkanlığı'nda yaptığı aramanın nedeni olan konuşmaya BUGÜN ulaştı.
'Talimat geldi delilleri yakıyoruz'
28 Aralık 2009 / 08:11 Güncelleme: 28 Aralık 2009 / 13:10

Devlet Bakanı Bülent Arınç'ın Çukurambar'da, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'in Dikmen'deki evi ile kabinenin 2 üyesinin de "takip" edildiği öne sürülen soruşturma kapsamında polis Seferberlik Tetkik Kurulu'nda görevli er S. T'nin telefonlarını dinlemeye aldı. İki subayın gözaltına alınıp serbest bırakılmasından sonra gerçekleşen o "kritik" konuşma soruşturmanın biranda seyrini değiştirdi.

Teknik takibe takıldı

Özel Kuvvetler'e bağlı Seferberlik Tetkik Kurulu Ankara Bölge Başkanlığı'nda 2 gün arama yapılmasına neden olan telefon dinleme kayıtlarına BUGÜN ulaştı. Ankara Bölge Başkanlığı'nda er olarak görev yapan S. T.'nin babası ile yaptığı "delillerin yok edildiğine" ilişkin konuşma dinlemeye takıldı. Polis, dinleme kayıtlarını soruşturmayı yürüten Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgin'e iletti. Savcı Bilgin hemen 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurarak delillerin karartılmasını önlemek için Seferberlik Tetkik Kurulu'nda genel arama yapılması için karar çıkarttı.

İfadesi alınacak

Telekulağa takılan bu konuşmadan 24 saat sonra karargahta 2 ayrı arama gerçekleşti. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ı takip ettikleri iddiasıyla ikinci kez gözaltına alınan Albay Erkan Yılmaz B. ile Binbaşı İbrahim G'nin şoförlüğünü yaptığını öne sürülen er S. T'nin 24 Aralık 2009 günü saat 19.00 sıralarında babası R. T. ile yaptığı konuşma kayda girdi. Soruşturma kapsamında er S. T'nin de ifadesine başvurulacağı öğrenildi.

Dinlemeye takılan konuşma şöyle gerçekleşti:

Er S. T: İyi, biz de evrak yakıyoruz.

Baba R. T: Evrak mı yakıyorsunuz?

Er S.T : Heee.

Baba R. T: Neden?

Er S. T: Delilleri

Baba R. T: Talimat mı var?

Er S. T: Ya, var işte. Bir sürü şeyler var, onları falan yakıyoruz.

Baba R. T: Bak sen, bak böyle şeyler söyleme telefonda bize tamam mı? Telefonunu dinlerler.

Er S. T: Yok yaa?

Bugün

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler