YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Taliban'ın kaçırdığı Türk konuştu
9 Ocak 2011 tarihinde Afganistan’ın Celalabad şehrinden başkent Kabil’e gelirken Taliban tarafından kaçırılan Türk tekniker Sertaç Dikilitaş, yaşadıklarını Türkiye’nin Kabil Büyükelçiliği’nde anlattı.
Taliban'ın kaçırdığı Türk konuştu
31 Mart 2013 / 17:50 Güncelleme: 31 Mart 2013 / 18:02

18 Aralık 2010 tarihinde Afganistan’a çalışmak için gelen ve kısa bir süre sonra Taliban tarafından alıkonan ve yaklaşık 2 yıl 2 ay Taliban’ın elinde kalan Adanalı klima teknikeri Sertaç Dikilitaş, Türkiye’nin Kabil Büyükelçiliği ve MİT’in çabalarıyla dün serbest bırakılmıştı. Akşam saatlerinde Kabil Büyükelçiliği’ne getirilen Dikilitaş, bugün yaşadıklarını İHA mikrofonuna anlattı.

9 Ocak 2011 Pazar günü Celalabad’dan Kabil’e dönerken yolda mahalli şoförü ile birlikte Taliban mensupları tarafından kaçırıldığını ve zor günler yaşadığını söyleyen Dikilitaş, “Evet zor günler yaşadım ama en zor olanı ailemden haber almamaktı, eğer ki ailemin iyi olduğunu bilsem yaşadıklarım bu kadar zor gelmezdi” dedi. Annesini dün akşam televizyonlarda gördüğünü söyleyen Dikilitaş, “Annem biraz ağlıyordu ama artık ağlamasına gerek yok inşallah en kısa zamanda ailecek güleceğimiz günler gelecek” dedi. Dikilitaş ayrıca annesine, “Anne bundan sonra üzülme merak etme bir gün, en geç iki gün sonra oğlun canından bir parça, sen ne kadar oğlunu seviyorsan oğlun da daha fazla seni seviyor, sen ne kadar özlemişsen oğlunda o kadar çok seni özledi inşallah kavuşacağımız gün çok yakın” diye annesine mesaj gönderdi.

Sertaç Dikilitaş halen Afganistan’da olduğunu fakat şu anda Türkiye’nin Kabil Büyükelçiliği’nde olduğunu ve kendisini burada evinde gibi hissettiğini, içinin huzur dolu olduğunu belirtti. Dikilitaş, serbest kalmasında emeği geçen herkese, bilhassa Başbakan Erdoğan, Dışişleri Bakanı Davutoğlu ve Kabil Büyükelçisi Basat Öztürk ve tüm elçilik çalışanlarına sonsuz teşekkür ettiğini sözlerine ekledi.

Türkiye’nin Kabil Elçisi Basat Öztürk ise Sertaç Dikilitaş’a yeni bir pasaport tahsis edildiğini, şu anda Kabil Büyükelçiliği tarafından Dikilitaş’ın uzun süre Afganistan’da kaldığından dolayı çıkış vizesi işlemlerinin sürdürüldüğünü, yetişmesi durumunda yarın, en geç Salı günü Türkiye’ye gönderileceğini ifade etti.

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler