YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Taliban'dan '8 Türk' açıklaması
Taliban'dan '8 Türk' açıklaması
29 Nisan 2013 15:28
Afganistan'daki Taliban örgütünün sözcüsü Zabihullah Mücahit, Logar'ın Azre ilçesine bağlı Deremengel bölgesinde rehin aldıkları 8 Türk'ün serbest bırakılması için herhangi bir talepte bulunmadıklarını söyledi.

Mücahit yaptığı açıklamada, rehin alınan grubun serbest bırakılması için Taliban'ın birtakım şartlar ileri sürdüğü yönündeki değerlendirmelere ilişkin, "Elimizdeki rehinelerin serbest bırakılması için herhangi bir talepte bulunmadık" dedi.

Rehinelerin kimlik tespiti için bir komisyon kurduklarını ve araştırmaların devam ettiğini ifade eden Mücahit, "Onları ne zaman serbest bırakacağımızı araştırma tamamlandıktan sonra açıklayacağız" dedi.  

Mücahit, "Bazı yayın organlarından rehinelerin Pakistan'a götürüldüğüne dair haberler duyduk. Bu haberlerin tümü yalan. Rehineleri Afganistan'da tutuyoruz, sağlık durumları iyi. Onlara iyi muamele ediliyor. Biz onlara zarar vermeyiz" diye konuştu.

Logar Kent Konseyi Başkanı Abdülveli Vekil ise geçen Cuma yaptığı açıklamada, Taliban'ın yerel komutanları ile kaçırılan yabancıların durumlarına ilişkin görüştüklerini, örgütün alıkoyduğu tutuklulara karşı Kabil'in de bazı Taliban üyelerini serbest bırakmasını istediklerini söylemişti.

Horasan Logistics şirketine ait MI-8 tipi bir helikopter, bir hafta önce Logar'ın Azre ilçesine bağlı Deremengel bölgesinde, kötü hava şartlarından dolayı acil iniş yapmış, helikopterde bulunan MT İnşaat şirketi çalışanı 8 Türk mühendisi ile üç kişi Taliban tarafından alıkonulmuştu.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler