YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Taksim'de gerginlik: Polis Pangaaltı'nda su sıktı
Taksime girmek isteyenlerin üstleri ARANIYOR
Taksim'de gerginlik: Polis Pangaaltı'nda su sıktı
01 Mayıs 2009 / 09:18 Güncelleme: 01 Mayıs 2009 / 00:00

Araç trafiğine kapatılan Taksim Meydanı'na girmek isteyenlerin üstleri aranıyor ve kimlik kontrolünün ardından meydana girmelerine izin veriliyor.


Valilik ve sendikaların Taksim Meydanı için anlaşmasının ardından İstanbul güne sakin başladı.


İstanbul'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla Taksim Meydanı araç girişlerine saat 03.00'ten itibaren kapatıldı.


Türk-İş, Hak-İş ile DİSK ve KESK'in öncülüğündeki sendikalarla, sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerin ayrı ayrı gerçekleştireceği anma ve kutlama etkinlikleri kapsamında Taksim Meydanı'nda güvenlik önlemleri en üst düzeye çıkartıldı.


Meydan gece saat 03.00'ten itibaren araç girişlerine kapatılırken, yaya girişlerine üst araması ve kimlik kontrollerinin ardından izin veriliyor.


Taksim Meydanı'nda panzerler eşliğinde çok sayıda polis konuşlandırıldı. Bazı askeri birliklerin de Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi içerisinde konuşlandığı gözlendi.


Bölgede, Harbiye'den Tarlabaşı istikametine araç trafiği normal olarak işliyor.


POLİS PANGAALTI'DA SU SIKTI
Sendikalar, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarının toplanma yeri olarak duyurduğu Pangaaltı'nda da çok sayıda polis konuşlandırıldı.


Saat 09.00 sıralarında Pangaltı’da toplanan küçük bir gruba polis taziykli suyla müdahale etti. Olayda 2 kişi gözaltına alınırken, grup yola çöp tenekeleriyle barikat kurdu.


Polisin geçtiğimiz yıl 1 Mayıs'taki gibi gaz bombası kullanmaması ve sadece tazyikli suyla müdahale etmesi dikkat çekti.


İstanbul'da en sıkı güvenlik önlemlerinin alındığı nokta Pangaltı.


Bu arada, Şişli'deki DİSK Genel Merkezinde gece saatlerinden itibaren başlayan toplanmalar sabah saatlerinde arttı. Binanın önünde toplanan işçiler halaylar çekiyor ve marşlar söylüyor.


Polis, sabah saatlerinde genel merkeze gelerek, buradaki yetkililere Taksim Meydanı'na makul sayıda girişe izin verileceği yönünde hatırlatma yaptı. DİSK çevresinde de çok sayıda güvenlik gücü bulunuyor.


ÇELEBİ: TAHRİKLERE KAPILMAYIN
DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, DİSK Genel Merkezi’ne gelişi sırasında yaptığı açıklamada, tüm işçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma gününü bir kez daha içtenlikle kutladığını söyledi.


Çelebi, “Hiç kimse soğukkanlılığını bozmasın. Hiçbir işçi arkadaşımız, hiçbir emek örgütünün tahriklere gelmemesini istiyorum'' diye konuştu.


Çelebi, çiçeklerle Taksim'de olacaklarını kaydederek, ''Biz 'taleplerimizi haykıracağız' dedik. Bugün de bunu yapacağız. Herkesin gerilimsiz, sağduyulu bir şekilde bu 1 Mayıs'ı kutlamalarını istiyorum'' dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler