YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Taksim'de eylemcilere müdahale
Taksim'de eylemcilere müdahale
22 Haziran 2013 21:14
Taksim Dayanışması Platformu’nun düzenlediği karanfilli ‘Taksim Buluşması’ gerçekleştirildi.

Etkinlik bitmesine rağmen dağılmayan grup için uzun süre anons yapıldı. Ardından polis müdahalesi geldi.

Taksim Dayanışması’nın buluşma çağrısı üzerine bir araya gelen birlerce kişi, Taksim Meydanı’nda toplandı. Burada açtıkları pankartlar eşliğinde sloganlar atan grup, daha sonra Gezi Parkı olaylarında hayatını kaybedenler için karanfil bıraktı. Grubun gösterileri sürerken Taksim Dayanışması Platformu Taksim Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada, “Yurdumuzun dört bir yanından, meydanlarından, parklardan, evlerinden, derneklerden, meslek odalarından, sendikalardan, partilerden kısacası yüreği Gezi Parkı’nda atan herkese sesleniyoruz. Bizi biz yapan bütün değerler ve renklerimizle haklılığına inanmış bir sağduyu, direnme gücü veren, kararlılık ve sınırsız yaratıcılıkla yaşamın olduğu her alanda bir aradayız” denildi.

“İlettiğimiz taleplere halen yanıt alamadık”

Hükümete yöneltilen taleplere sessiz kalındığı belirtilen açıklamada, “Taksim Dayanışması olarak hükümete ilettiğimiz taleplere halen bir yanıt alamadık. Yanıt alamadığımız gibi taleplerimizi haykıranlar şiddet, gözaltılar ve tutuklamalar ile susturulmak isteniyor. Biz bütün bu baskılara rağmen haykırmaya devam ediyoruz” ifadesine yer verildi.

Açıklamada, daha sonra hükümete yöneltilen istekler tek tek sıralanarak, “Taleplerimizin muhatabı olanlar biliniz ki, bu talepler yerine getirilmeden ve dünyanın gözü önünde işlediğiniz insanlık suçu olan şiddetin hesabını vermeden, meydanlarda bu talepler için yıllardır haykıran gençleri, kadınları, eşcinsel, biseksüel ve transseksüelleri, demokratik kitle örgütlerini, emek ve meslek örgütlerini, partileri sivil toplum kuruluşlarını, taraftar gruplarını hedef göstererek sorumluluklarınızdan kurtulamazsınız. Bu talepler artık sadece bizlerin değil dünyanın tüm duyarlı insanlarının talepleridir” denildi.

Yapılan açıklamanın ardından kalabalığın “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” şeklinde sloganlar attığı gözlendi. Ardından Gezi Parkı eylemlerinde hayatını kaybedenlerin anısına yere karanfil bırakıldı.

Dağılın uyarısına uyulmayınca müdahale geldi

Polis ekipleri, etkinlik bittikten sonra, uzun süre yolun açılacağı anonsunu yaparak kalabalığa dağılmaları yönünde uyarıda bulundu. Bazı gruplar dağılırken, dğaılmayanlara tazyikli suyla müdahale edildi. Dağılan kalabalık İstiklal Caddesi ve ara sokaklara kaçtı.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler