YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Taksim'de 1 mayıs  coşkusu
Taksim'de 1 mayıs coşkusu
01 Mayıs 2011 15:01
1 Mayıs Taksim'de çeşitli sendikalar tarafından oluşturulan kortejlerle olaysız kutlandı.

TÜRK-İŞ, DİSK, KESK ve HAK-İŞ işçi ve memur konfederasyonlarının öncülüğünde Taksim Meydanı'nda düzenlenen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamasına katılanlar, çeşitli yönlere doğru dağılmaya başladı.

Taksim Meydanı'ndaki 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamasına katılanlardan bazılarının, konuşmaların ardından müzik etkinliklerinin sürdüğü sırada alandan ayrılmaya başladıkları görüldü.

KÜRSÜDE PANKART

Bu arada, Kardeş Türküler'in konseri sırasında kürsüye çıkan bazı Konak Belediyesi temizlik işçileri, ''Zafer bizim olacak. Konak Belediyesi Taşeron Temizlik İşçileri'' yazılı pankart açtı.

İşçiler, bir süre kürsüde slogan attıktan sonra görevliler tarafından aşağıya indirildi.

Kürsü önünde eylemlerini sürdüren gruptan bir kişi, ''Bu kürsüler bizim ama onlar bizim yerimize çıkıp konuşuyor. Biz de bu kürsüleri onlara bırakmayacağız. Onların baskıları bizi yıldıramaz'' dedi.

''Ölmek var dönmek yok'', ''Zafer direnen işçilerin olacak'' şeklinde sloganlar da atan grup, türkülere de eşlik ederek oynadı.

KESK KORTEJİNDE İLGİNÇ GÖRÜNTÜLER

Öte yandan, Tepebaşı'nda toplanarak Tarlabaşı Bulvarı üzerinden Taksim Meydanı'na ulaşan KESK kortejinde yer alan ''Yeşiller Grubu'', ''Doğanın ve insanın sömürüsüne son'' yazılı pankartın arkasında şarkılar söyleyerek alana girdi. Bu gruptaki bazı kadınların, çeşitli sembollerle yüzlerini boyadıkları görüldü.

Emeğin Partisi (EMEP) üyelerinden bazıları da kuklalar taşıdı. Gruptan bir kişi, aşçı elbisesi giyerek, ''Aşçıyım, açım, doyuruyorum ama doyamıyorum'' yazılı pankart taşıdı.

''Kartal Lisesi öğrencileri'' imzalı pankart taşıyan bir grup ise ''Parasız, sınavsız üniversite istiyoruz'' şeklinde slogan attı.

''Bağımsız Gazeteciler Platformu'' pankartının arkasından gelen grup da ''Biz iyi çocuk değiliz, krala çıplak deriz'' yazılı pankart taşıdı. Karikatürcüler Derneği üyeleri de çizdikleri çeşitli karikatürleri taşıyarak yürüdü.

Kutlama nedeniyle seyyar satıcılar, üzerinde ''Yaşasın 1 Mayıs'' yazılı ve bazı resimler bulunan tişörtleri 10 liraya sattı.

Seyyar simitçilerin miting nedeniyle tezgahlarına doldurdukları simitleri sabah saatlerinde tanesi 1 liraya satarken, mitingin sona ermeye başladığı saatlerde ise 4 tanesini 1 liraya sattıkları görüldü.

Güvenlik önlemleri kapsamında Taksim Meydanı ve çevresindeki çöp bidonları ve konteynerlerinin kaldırıldığı dikkat çekti.

KONSER PROGRAMI

TÜRK-İŞ, DİSK, KESK ve HAK-İŞ işçi ve memur konfederasyonlarının öncülüğünde Taksim Meydanı'nda düzenlenen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamasında konser programına geçildi.

1 Mayıs Taksim kutlamalarını örgütleyen bütün emek, meslek örgütleri, siyasal partiler, demokratik kitle örgütleri, platformlar adına hazırlanan ortak 1 Mayıs açıklaması, 3 işçi tarafından okundu.

''Bizler bu ülkenin işçileri, kamu emekçileri, meslek sahipleri, emeklileri, işsizleri, yoksulları, kadınları, gençleri olarak, tüm dünya emekçileriyle birlikte 1 Mayıs alanlarında, emeğin bayramındayız'' denilen açıklamada, ''Barış için, özgürlük için, demokrasi için, saygın bir iş için, savaşsız bir dünyada sömürüsüz, baskısız, insan onuruna yaraşır bir yaşam için birlikteyiz'' denildi.

Sosyal adalet, eşitlik, bağımsızlık ve sendikal haklar için bugün başta Taksim olmak üzere tüm alanlarda omuz omuza olunduğu vurgulanan açıklamada, 1 Mayıs'ın güvencesiz, esnek, kuralsız çalışmanın, taşeronlaşmanın yaygınlaştırıldığı koşullarda karşılandığı savunularak, ''Emekçilerin yarısı kayıt dışında çalışıyor, sendikal örgütlenmenin önündeki engeller korunuyor ve örgütlenen işçiler işten atılıyor. İş kazası adı verilen işçi cinayetleri durmak bilmiyor. Torba yasa ile her alanda emekçilerin hak ve çıkarları geriye götürülmek isteniyor'' ifadesine yer verildi.

Sosyal adalet, eşitlik, özgürlük ve demokrasi istendiği ve özgürlükçü, eşitlikçi, sivil demokratik bir anayasa ve yasa için, inanç ve düşünce özgürlüğü için seslerin yükseltildiği ifade edilen açıklamada, özgürlükten, demokrasiden ve sosyal devletten vazgeçilemeyeceği belirtildi.

Açıklamada, daha sonra şu ifadelere yer verildi:

''İşsizliğin önlenmesini, kıdem tazminatı hakkımızın korunmasını, esnek, kuralsız ve güvencesiz çalışma biçimlerinden vazgeçilmesini istiyoruz. İşsizlik Sigortası Fonu'nun amacı dışında kullanılmasına karşı çıkıyoruz. Sağlık ve sigorta alanındaki mağduriyetlerimizin giderilmesini istiyoruz. Asgari ücretin insan onuruna yakışır olmasını, vergi adaletsizliğinin giderilmesini istiyoruz. İş cinayetlerinin önlenmesini, iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin artırılmasını istiyoruz.

Taşeronlaşma ve kayıt dışı ekonominin engellenmesini, özelleştirilmenin durdurulmasını istiyoruz. Antidemokratik sendikal yasaların değiştirilmesini, toplu pazarlık ve örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılmasını istiyoruz. Kürt sorununun demokratik ve barışçıl bir şekilde çözümünü, din, vicdan ve düşünce özgürlüğünün toplumun tüm kesimlerinde hakim kılınmasını istiyoruz. Cezaevlerindeki yaşam koşullarının insan onuruna yakışır bir şekilde iyileştirilmesini, ağır hastaların tahliye edilmesini istiyoruz. Doğal yaşamın korunmasını ve ekolojik çevrenin katline son verilmesini istiyoruz.

 Kadına yönelik şiddetin engellenmesini, istihdamda kadın emeğine daha çok yer verilmesini istiyoruz. Engellilerin toplumsal yaşama eşit bireyler olarak katılmasının sağlanmasını istiyoruz. ÖSYM tarafından yapılan sınavlarda güvenlik ve adaletin kuşkulara yer bırakmayacak şekilde sağlanmasını istiyoruz. Biz 1 Mayıs 1977'nin aydınlatılmasını ve kaybettiklerimizin faillerinin bulunmasını, adalet önüne çıkarılmasını istiyoruz. Biz Arap halklarının mücadelesini destekliyor, onlara yapılan tüm antidemokratik müdahaleleri kınıyoruz.''

''Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu'' adına hazırlanan ortak bildiri ise Türkçe olarak Süleyman Batur, Kürtçe olarak da tekstil işçisi Ruşen Bana tarafından okundu.

İşçi sınıfının bütün haklarının gasp edildiği, bütün mevzilerinin dağıtılmak istendiği günlerde olunduğu savunulan bildiride, bugünlere kolay gelinmediği ifade edildi.

Bildiride, ''Şimdilerde emekçilere lütfetmiş gibi '1 Mayıs'ı biz verdik' diye övünen ve emekçileri nankörlükle suçlayan hükümet sahtekardır. Biz buraya sokak sokak dövüşerek, bu alanın her santimini alın terimizle ve kanımızla hak ederek geldik. Bugün burada yeni bir tarihe, aydınlık bir geleceğe yürüyoruz. Bu büyük kervan artık geri döndürülemez. Yolumuz açıktır. Biz o yolu kendi ellerimizle açacağız'' denildi.

34 YILLIK PANKART

Kutlama programı kapsamında konuşmaların tamamlanmasının ardından konser programına geçildi. İlk olarak Grup Yorum'un sahne aldığı konser programında, daha sonra Kardeş Türküler ve Agire Jiyan konser verdi.

Konser programı sırasında gazetecilerin talebi üzerine Nedim Şener ve Ahmet Şık'ın da aralarında bulunduğu tutuklu gazeteciler de selamlandı.

Taksim Meydanı'ndaki kutlama programına, CHP milletvekilleri Bayram Meral, Mehmet Sevigen ve Çetin Soysal, DİSK'in öldürülen genel başkanlarından Kemal Türkler'in eşi Sebahat ve kızı Nilgün Türkler, sanatçı Rutkay Aziz ve Orhan Alkaya ile halen ''Balyoz Planı'' davası kapsamında tutuklu bulunan eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın eşi Nilgün Doğan da katıldı.

Bu arada, Atatürk Kültür Merkezi (AKM) bahçesinde 2 vinç arasında açılan ve üzerinde ''Tüm işçi ve Emekçilerin Bayramını kutluyoruz. 1 Mayıs'' yazısı bulunan pankartın, 1 Mayıs 1977'deki olaylı kutlamada kullanıldığı ve o günden bu yana DİSK tarafından korunduğu öğrenildi.

Pankartın, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın özel izniyle AKM bahçesinde açıldığı belirtildi.

SENDİKALAR TAKSİM'DE

Dolmabahçe'de oluşturulan TÜRK-İŞ korteji de DİSK, KESK ve HAK-İŞ konfederasyonlarının ardından 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamasının yapıldığı Taksim Meydanı'na  giriş yaptı.

CHP ve HAS Parti'nin de aralarında bulunduğu siyasi parti ve çeşitli sivil toplum kuruluşları temsilci ve üyelerinin de yer aldığı TÜRK-İŞ konfederasyonu korteji, Gümüşsuyu'nda oluşturulan polis noktasında gerekli aramalardan geçirildikten sonra alana girdi.

Bu arada, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları kapsamında Taksim Meydanı'ndaki The Marmara Oteli önüne kürsü hazırlandı. Kürsünün üzerine ''Emek, Barış, Demokrasi ve Özgürlük'' ile Kürtçe ve Türkçe olarak ''Yaşasın 1 Mayıs'' yazıları bulunan pankartlar asıldı. Ayrıca Atatürk Kültür Merkezi önünde vinçlerden ''Tüm işçi ve emekçilerin bayramını kutlarız'', The Marmara Oteli önünde de ''1 Mayıs'' yazan büyük boy pankartlar yer aldı.

Alanda yer alan işçilerin töreni rahat izleyebilmeleri ve duyabilmeleri için 2 büyük boy LED ekranın yanı sıra kürsünün konulduğu güzergah boyunca vinçlere ses düzeni asıldığı görüldü.

Meydanın içinde polis görev almazken, meydanı çevreleyen tüm binaların çatı katlarında polis kamerası ve keskin nişancılar konuşlandırıldı.

Taksim Meydanı'nda KESK tarafından üzerinde ''Devrim'' yazan uçurtma uçurulurken, tören başlamadan da kürsüden ''1 Mayıs Marşı'' çalındı.

Töreni izlemek üzere çok sayıda canlı yayın aracı ve basın mensubu da Gezi Parkı'nda yerini aldı. Ayrıca konfederasyonların yürüyeceği güzergah ile meydan ve çevresine de seyyar tuvaletler konuldu.

Tören boyunca Timur Selçuk'un ''1 Mayıs'', Ruhi Su Dostlar Korosu ''İşçi Marşı'', Moğollar'ın ''Bir şey yapmalı'', Ahmet Kaya'nın ''Grev'', Grup Yorum'un ''Avusturya İşçi Marşı'' ile ''Hürriyet Marşı'', Kazım Koyuncu'nun ''Hayde'', Kardeş Türküler'in ''Burçak Tarlası'' türkü ve marşlarıyla Nazım Hikmet'in ''Hava Toprak gibi'' şiiri okundu.

Taksim Meydanı'nda konfederasyon kortejlerinin yerini almalarının ardından kürsüden 1 Mayıs'ın Türkiye'de kutlanmasının yasal süreci ve bu süreç içindeki yasaklar ve bunun kaldırılması için verilen mücadele anlatıldı.

CUMHURİYET ANITI'NDAKİ ÖNLEMLER

Öte yandan, ilgisiz kişilerin girişlerinin engellenmesi amacıyla Cumhuriyet Anıtı'nın çevresi güvenlik kuvvetlerince 3 sıra bariyerle çevrildi. Anıtın alt kısımlarındaki mermerlere de anıta çıkışların engellenmesi amacıyla yağ sürüldü. Bu önlemlere rağmen bazı kişilerin ellerindeki döviz ve flamalarla anıta tırmandıkları ve kutlamayı buradan izledikleri görüldü.

Halkın Kurtuluş Partisi adına bir grup genç de anıta Hikmet Kıvılcımlı'nın posterini asmak istedi. Konfederasyon görevlilerinin kortejler alana girmeden pankart asmanın yasak olduğu yolundaki uyarıları üzerine pankart indirildi. Ancak aynı pankart, daha sonra anıta asıldı.

CUMHURİYET ANITI'NA ÇELENK BIRAKILDI

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla, Taksim'deki Cumhuriyet Anıtı'na çelenk konuldu.

Kazancı Yokuşu'ndaki anma törenin ardından Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, KESK Genel Başkanı Döndü Taka Çınar, DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün, Taksim Cumhuriyet Anıtı önüne gelerek, zemini kırmızı karanfil olan ve üzerinde de beyaz karanfillerle '1 Mayıs' yazılı çelengi anıta bıraktılar.

Burada bir açıklama yapan Kumlu, 1 Mayısın dünya emekçilerinin meydanlarda kol kola girdiği, ekmek, barış, özgürlük, demokrasi taleplerini dayanışma içinde dile getirdiği coşkulu kutlamanın günü olduğunu söyledi.

''Bugün yıllardan beri 1 Mayıslarda yaptığımız gibi, yine Kazancı Yokuşu'na karanfiller bırakıyoruz, yine 1 Mayıs 1977'de kaybettiğimiz arkadaşlarımızı en içten duygularımızla anıyoruz'' diyen Kumlu, 1977 yılında meydana gelen Taksim olaylarının herkesi derinden etkilediğini söyledi.

Kumlu, coşkulu Taksim kutlamalarının, yıllardan beri en büyük özlemleri olduğunu ve tekrar Taksim'e kavuşmanın, emekçilerin ısrarlı talepleri üzerine geçen yıl gerçekleştiğini belirterek, şöyle devam etti:

''Kaybettiğimiz canlara bir borcumuz vardır ki, o da 1977'de yaşanan acı olaylara sebep olanların belirlenip adalete teslim edilmesidir. Bu borç, Türk demokrasisi üzerinde 34 yıldır bir kara lekedir. Bu borç ödenmeden Türkiye'nin vicdanı rahat etmeyecek, demokrasimiz lekeli kalmaya devam edecektir. Bugün tüm dünyada emekçiler, emeğin uğradığı haksızlıklara karşı hep birlikte sesini yükseltiyor. Tüm dünyada emekçiler bir asır önce 8 saatlik çalışma uğruna canlarını veren emekçi kardeşlerini anarken, bugün hala bir çok ülkede, benzeri çalışma koşullarının var olmasına isyan ediyor.

Bugün tüm dünyada emekçiler alanlarda demokrasi istiyor, barış istiyor, özgürlük istiyor. Biz bugün burada dünyada ve ülkemizde eşitliği, barışı, kardeşliği, özgürlüğü çağırıyoruz. Emeğin çıkarının savaşta değil, barışta olduğunu biliyor, savaştan yana hiç bir politikaya onay vermeyeceğimizini haykırıyoruz.

Biz daha çok demokrasi istiyoruz, çünkü bunu hak ediyoruz. Biz örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılmasını istiyoruz. Çünkü biz örgütlenirken demokrasimizin daha kalıcı hale geleceğini biliyoruz. Biz bugün burada, 1 Mayısta ve Taksim'de ülkeyi yönetenleri ve yönetmeye aday olanları emekçilerin sesine ve taleplerine kulak vermeye çağırıyoruz. Taksim Meydanı'ndan Türkiye'nin ve dünyanın 1 Mayıs alanlardaki coşkulu kutlamalara selam yolluyoruz. Taksim ve diğer 1 Mayıs şehitlerini saygıyla anıyoruz. Ruhları şad olsun. İşçilerin, memurların, emeklilerin, işsizlerin, gençlerin, emekçilerin ve emeğe gönül vermiş herkesin 1 Mayıs birlik, mücadele ve dayanışma gününü kutluyoruz.''

Anıttaki törene, AK Parti İstanbul Feyzullah Kıyıklık, CHP İstanbul milletvekilleri, Mehmet Sevigen, Bayram Meral, CHP İstanbul Milletvekili adayı Süleyman Çelebi ile Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül de katıldı.

TAKSİM'E YÜRÜYÜŞE GEÇTİLER

DİSK, HAK-İŞ VE KESK tarafından çeşitli noktalarda oluşturulan kortejler, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamasına katılmak üzere Taksim Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti.

CHP ve HAS Parti'nin de aralarında bulunduğu siyasi parti ve çeşitli sivil toplum kuruluşları temsilci ve üyeleri, Beşiktaş'taki Fiyapı İnönü Stadyumu önünde TÜRK-İŞ konfederasyonu öncülüğünde oluşturulan kortejde yerlerini aldı.

Davul ve zurna, yüksek sesli müzik eşliğinde halaylar çekilen ve oyunlar oynanan kortej, oluşum tamamlandıktan sonra Taksim Meydanı'na ulaşmak üzere yürüyüşe başladı.

Bu arada, Tepebaşı'nda oluşturulan KESK korteji de Tarlabaşı Bulvarı üzerinde Taksim'e ulaşmak üzere yürüşüşe geçti. Kortejde, BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel ile milletvekili adayı Sırrı Süreyya Önder de yer aldı.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Tuncel, ''İşçi sınıfının gösterdiği direniş ve mücadeleyle yasaklanan Taksim'i geçen sene geri aldık. Geçen yıl olduğu gibi bu sene de 1 Mayıs'ı bayram havasında kutlayacağız'' dedi.

Önder de ''Tüm işçilerin ve emekçilerin bayramı kutlu olsun. 1 Mayıs'ın bizim açımızdan 2 önemi var. Malum 1 Mayıs işçi bayramı, bu uğurda verdiğimiz mücadeleyi kazandık. Taksim, işçilere kapatılmıştı, direne direne geri aldık. İkinci önemi de diğer sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte bir arada bayramımızı kutluyoruz'' diye konuştu.

Grup, Beyoğlu Polis Merkezi önünde oluşturulan arama noktasından geçerek, Taksim Meydanı'na ulaştı.

Öte yandan, Taksim Mete Caddesi üzerinde oluşturulan ve yürüşe geçen HAK-İŞ konfederasyonu korteji de Taksim Meydanı'na girdi. Alana gelen HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, grubu selamladı.

Yol boyunca ''Yaşasın 1 Mayıs'' sloganı atan ve ellerinde çeşitli dövizler taşıyan kortejde bulunan Gebze Belediyesi mehteran takımı, çeşitli mehter marşları seslendirdi.

Şişli'den yürüyüşe geçen ve aralarında DSP'nin de bulunduğu çeşitli siyasi parti ve sivil toplum örgütleri üyelerinin de katılımıyla oluşturulan DİSK korteji de  sloganlar ve şarkılar eşliğinde yürüyerek Harbiye'ye ulaştı. Burada Askeri Müze önünde oluşturulan güvenlik noktasından geçen kortej, alana giriş yaptı.

Kabataş'tan gelen çeşitli sendikalara üye gruplar da Gümüşsuyu'nda oluşturulan arama noktalarından geçerek, Taksim Meydanı'ndaki yerlerini aldı.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler