YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Taksim savaş alanı gibi
Taksim savaş alanı gibi
06 Ekim 2009 13:10
Taksim protesto gösterileriyle karıştı. Polis göstericilere gaz ve suyla müdehale ediyor... Taksim tabiri yerindeyse savaş alanına döndü...

IMF-DB toplantıları için Taksim'de toplanan gruplara, polis müdahale etti. Gaz bombaları ve panzerlerle su sıkılarak dağıtılan göstericiler polise taş ile karşılık verdi.Taksim Meydanı'nda göstericiler ile polisler arasındaki çatışma İstiklal Caddesi'ne kaydı. Cadde bir anda boşalırken vatandaşlar korku içinde kaçıp çevre bina ve mağazalara sığındı. İstiklal Caddesi polisin attığı gaz bombaları ile bir sis perdesinin altında kaldı...

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN...

Taksim'de IMF-Dünya Bankası resmi toplantılarını protesto eden yerli-yabancı eylemcilere polis müdahale etti. Müdahalenin ardından bazı gruplar dükkanlara ve bankaları taşladı, dükkanlar kepenk kapattı, vatandaşlar pasajlara sığındı. İstiklal Caddesi'nde hasar var. 50 kişi gözaltında.

Polis göstericilere gaz bombası atıp tazyikli su sıkarken; göstericiler polise sapanla misket attı. Ara sokaklardan zaman zaman küçük gruplar caddeye çıkıyor. 50 gösterici gözaltında.

Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, "Göstericiler polisin üzerine molotofkokteyli atınca zor kullanmak zorunda kaldık" dedi.

İstanbul Valisi Muammer Güler de, 50 göstericinin gözaltına alındığını açıkladı.

Taksim Gezi Parkı'nda DİSK, KESK, TMMOB, TTB öncülüğünde düzenlenen protesto eyleminin ardından uyarılara rağmen Harbiye'deki Kongre Vadisi'ne yürümek isteyen gruplara polisin müdahalesi sürüyor.

Ara sokaklardan 20-30'ar kişilik gruplar halinde çıkan göstericiler, İstiklal Caddesi Galatasaray Meydanı ve Cihangir'de polisle çatıştı.

Cihangir'de polise sapanla bilye ve taş atan protestocular, iki banka şubesi ve bir süpermarkete büyük zarar verdi.

Polisin göstericilere müdahalesi sürerken, şu ana kadar 50'yi aşkın kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Olayların ardından polise takviye yapıldı. Taksim Meydanı üzerinde polis helikopteri de görev yapıyor. Taksim'de metro girişi de kapatıldı.

Olaylar nasıl başladı?
Taksim Meydanı'nda DİSK, KESK, TMMOB, TTB öncülüğünde protesto eylemi düzenlendi. 1500 kişinin katıldığı ve Gezi Parkı'nda başlayan eylemde KESK Başkanı Sami Evren bir konuşma yaptı. Konuşma sonrası aralarında bazı siyasi partilerin üyelerinin de bulunduğu grup, IMF-Dünya Bankası toplantılarının yapıldığı Kongre Vadisi'ne doğru yürümek istedi.

Çevrede güvenlik önlemi alan emniyet güçlerinin uyarısına rağmen yürüyüşte direnen gruba, tazyikli su ve biber gazıyla müdahale edildi. Göstericiler ilk anda ara sokaklara dağıldı, ancak bir süre sonra 10-15 kişilik küçük gruplar halinde caddeye çıkarak dükkanlara taş atmaya başladı.

Dükkanlara taş atan göstericiler özellikle uluslararası markaları hedef aldı.

Sıraselviler'de üzerlerine "ESP" yazılı yelekler giyen maskeli protestocular, çöp konteynerlerini bir araya getirerek barikat kurmak istedi. Bu arada polise de sapanla bilye fırlattı. Bunun üzerine emniyet güçleri, panzer eşliğinde tazyikli su ve biber gazıyla eylemcilere ikinci kez müdahale etti.

Müdahale sırasında İstiklal Caddesi girişine de eylemciler tarafından molotofkokteyli atıldı. Bunun üzerine bir emniyet mensubu havaya birkaç el ateş etti. Eylemciler kaçarken çöp konteynerlerini ateşe verip, otobüs duraklarına ve çevredeki bazı iş yerlerinin camlarına da zarar verdi.

Pangaltı'da molotof Eylemcilerden bazıları da Pangaltı'da molotofkokteyli attı; 8 kişi gözaltına alındı.

Göstericiler IMF ve Dünya Bankası karşıtı sloganlar atan topluluk, "Bu memleket bu halk satılık değil" "Yaşasın işçilerin birliği" "Kahrolsun IMF, İşbirlikçi AKP", "IMF defol", "IMF-AKP elini işçinin cebinden çek" slogan atıp pankart taşıdı.

Toplantılar kapsamında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezi'ndeki resmi açılış törenine katıldı. Toplantılar diğer yetkililerin konuşmalarıyla sürüyor.

 


GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler