YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Taksim projesi iptal edildi
Taksim Cami ve Galatasaray Katlı Otoparkı'nın da içinde olduğu projeler İstanbul 10. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi.
Taksim projesi iptal edildi
24 Aralık 2013 / 19:55 Güncelleme: 24 Aralık 2013 / 19:59

Taksim Cami ve Galatasaray Katlı Otoparkı'nın da içinde olduğu projelerin dayanağı olan 1/1000 ölçekli "Beyoğlu Kentsel Sit Alanı Koruma Amaçlı Uygulama Planı" ile 1/5000 ölçekli "Beyoğlu Nazım İmar Planı", İstanbul 10. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi.

"Kentsel Koruma Alanı" olarak 1993 yılında ilan edilen Beyoğlu için 2011 yılında belediye 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama Planı ile dayanağı 1/5000 Nazım İmar Planı'nı yürürlüğe koydu. Bunun üzerine Beyoğlu Semt Dernekleri Platformu, bu imar planlarının kendilerine sorulmadan hazırlandığını belirterek iptali için dava açtı. Yaklaşık 2,5 yıldır devam eden dava kapsamında İstanbul 10. İdare Mahkemesi, imar planlarını tarihi kenti koruyamadığı, bütünsel olmadığı, şehircilik planları ile plan yapım yönetim ve tekniklerine uygun olmadığı gerekçesiyle oy birliğiyle iptal etti.

 

Beyoğlu Belediyesi, mahkemenin gerekçeli kararındaki itirazları dikkate alarak 6 ay içinde planları yeniden yapmak zorunda. Bu süreçte Beyoğlu'ndaki imar hareketleri, kurul kararları onayıyla geçici yapılaşma koşullarıyla yürütülecek.

 

İHA

Valla Sarıgül duysa hemen işi kotarır, seçimden önce de kurdeleyi de kop
 // Mühr-ü Süleyman
Yahu kardeşim o koskocaman camii hiç uymuş mu Taksim dokusuna (Laf aramızda, muhteşem görünüyor, keşke,...)
İlle de inatla camii yapacaksınız, ne alakası varsa? (Alakası yok kardeşim ama koskoca Taksim Meydanı ve çevresinde de, Fransız Konsolosluğu sokağındaki küçücük Mescidi saymazsan, CAMİİ de YOK kardeşim CAMİİ de YOK)
İlle Taksim camiinde inatlaşacağınıza ş'ööle güzel bir Kilise, otantik bir Sinagog projesi yapıverseniz
Hıı? o da mı onaylanmaz, yaa kardeşim sen yap, bak nasıl onaylanaca...
24 Aralık 2013 Salı 23:12
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler