YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Taksim eylemini TAK üstelendi
Taksim eylemini TAK üstelendi
05 Kasım 2010 08:50
Canlı bomba eylemini PKK'ya bağlı TAK üstlendi

İstanbul Taksim'de 31 Ekim'de gerçekleşen canlı bomba eylemini PKK'ya bağlı Kürdistan Özgürlük Şahinleri (TAK) üstlendi. Terör örgütü, internetteki sitesinde yaptığı açıklamada, "Bu intikam eylemi örgütümüz TAK'ın komuta kademesinde yer alan Derwêş (Vedat Acar) arkadaşımızın kendi inisiyatifi ile örgütlendirilmiş ve hayata geçirilmiştir." denildi.
 

Eylemin PKK'nın ateşkes kararıyla bir ilgisi olmadığı belirtilen TAK açıklamasında, "PKK'nın bu kararı ile bir ilgimiz olmadığı gibi TAK olarak herhangi bir ateşkes kararımız olmamış ve böylesi bir açıklamamız yapılmamıştır." denildi.

TAK, eylemi düzenleyen Acar'a ilişkin ise şu bilgileri verdi: "Derwêş arkadaş çeşitli biçimlerde dile geldiği gibi farklı bir örgütün değil, örgütümüz TAK'ın komuta kademesinde yer alan bir üyemizdir. 2005 yılında örgütümüze katılan Vedat Acar arkadaş farklı kamplarımızda eğitimler görmüş ve ardından birçok pratik faaliyet yürütmüştür. Yine örgütümüz bünyesinde örgütlendirilen intihar komandoları çalışmasına dahil olmuş ve bu temelde faaliyetlere katılmıştır. Yürüttüğü tüm görevlerde başarılı pratikler ortaya çıkaran Derwêş arkadaş Türkiye metropollerinde de çalışmalar yürütmüş ve başarılı birkaç eylem gerçekleştirmiştir. Başarılı pratiklerinin ardından örgütümüzün komuta kademesinde yer alan arkadaşımız son bir yıldır da TAK'ın Türkiye metropollerindeki çalışmalarda sorumlu düzeyde görevler almıştır. Gerçekleşen bu eylem böylesi bir görev ve sorumluluk anlayışı ile geliştirilmiştir."

TAK, eylemin hedefinin siviller olmadığını vurguladığı açıklamasında, "Komutan Derwêş'in eylemi, bazı çevrelerin çarpıttığı gibi sivillere karşı değildir. İstenseydi Cumhuriyet kutlamalarını yüzlerce sivilin öleceği ortamlara dönüştürebileceğimiz imkân ve güce sahip olduğumuzu bu çevrelerin bilmesi gerekmektedir. Zaten bu eylemin hedefinin tümüyle polislere dönük olduğu ve bu temelde de sonuç aldığı yeterince aşikardır. " ifadelerini kullandı.


Örgütün bugüne kadar üstlendiği saldırılar

16 Temmuz 2005'te Kuşadası'nda gerçekleşen ve 5 turistin öldüğü bombalı saldırı,

28 Ağustos 2006'da Antalya'da meydana gelen ve 3 kişinin öldüğü eylem,

22 Mayıs 2007'de Ankara'nın Ulus semtindeki Anafartalar Çarşısı'nda 9 kişinin ölümüne yol açan patlama,

9 Ekim 2008'de Diyarbakır'da polis okulu servis aracına yönelik düzenlenen ve 5 polisin şehit olduğu saldırı,

22 Haziran 2010'da İstanbul Halkalı'da askeri personeli taşıyan servis aracına düzenlenen bombalı saldırı. (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler