YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Taksim bizim için kutsal bir yerdir"
"Taksim bizim için kutsal bir yerdir"
15 Ağustos 2014 15:49
DİSK Genel başkanı Kani Beko ve KESK Genel Başkanı Lami Özgen “Halkı suç işlemeye teşvik” suçlamasıyla savcılığa ifade vermeye çağrıldı.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, KESK Genel Başkanı  Lami Özgen ve DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, 1 Mayıs 2014 çağrısıyla ilgili olarak “Halkı suç işlemeye teşvik” suçlamasıyla savcılık tarafından ifadeye çağrıldı. İfade vermek üzere Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne gelen DİSK ve KESK genel başkanları, sendika üyeleri ile birlikte adliye önünde basın açıklaması yaptı.

“1 Mayıs Taksim'de kutlanıncaya kadar mücadelemiz devam edecek’’

Yargılananların kendileri değil 1 Mayıs olduğunu savunan Beko, “Dünyanın hiçbir yerinde 1 Mayıs yargılanmamıştır. Eğer biz 1 Mayıslarla yargılanacaksak bu bizim için onurdur. 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlayıncaya kadar bizim mücadelemiz devam edecektir. Biz eğer 1 Mayıs’ı İstanbul’da kutlayacaksak bunun adresi kesinlikle Taksim’dir” şeklinde konuştu.

Taksim bizim için kutsal bir yerdir

KESK ve DİSK olarak 2008 yılında Taksim’de 1 Mayıs kutlamaları ile ilgili açmış oldukları bir dava olduğunu hatırlatan Beko, 1 Mayıs alanının Taksim olduğunun Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından  tescil edildiğini söyledi.

DİSK ve KESK üyeleri yaptıkları basın açıklamasının ardından savcılığa ifade vermek üzere adliye binasına giriş yaptı.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler