YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Takas iddiası tamamen söylenti
Suriye'de haber alınamayan 2 gazeteci ile ilgili Türkiye'ye sığınan generallerle takas edileceğine ilişkin iddiaları değerlendiren Çelik, bunların tamamen söylentiden ibaret olduğunu açıkladı...
Takas iddiası tamamen söylenti
19 Mart 2012 / 18:00 Güncelleme: 19 Mart 2012 / 18:00

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Suriye'de haber alınamayan iki Türk gazeteci ile Türkiye'ye sığınan Suriye'li generallerin takası konusundaki haberlerle ilgili olarak, ''Bu bir söylentiden ibarettir. Bir kulis dedikodusu olarak ben de bunu duydum ama toplantıda Sayın Dışişleri Bakanımıza özellikle bunu sorduk, teyit etmedi'' dedi.

Hüseyin Çelik, MKYK toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Çelik, Suriye'deki gelişmelerin ardından tampon bölgenin kurulması ve büyükelçinin geri çekilmesi konusunda nihai bir karar olup olmadığına ilişkin bir soru üzerine, şunları söyledi:

''Şu an itibarıyla bir tampon bölge oluşturulması ile ilgili alınmış bir karar yoktur. Büyükelçilik meselesine gelince, şu anda resmen, diplomatik olarak büyükelçinin de çekilmesi söz konusu değildir. Ancak Şam'daki büyükelçiliğimiz bünyesinde oradaki vatandaşlarımıza hizmet veren başkonsolosluğun faaliyetleri askıya alınmıştır. Konsolosluk hizmetleri Halep konsolosluğu üzerinden verilmektedir. Bugün itibariyle büyükelçiliğin kapatılması ve büyükelçinin geri çağrılması ile ilgili bir karar söz konusu değildir.

Türkiye'ye gelen Suriye'li mültecilerle ilgili olarak, bugün saat 11.00 itibarıyla gelen Suriye'li mülteci sayısı 16 bin 79 kişidir. Bu, artma eğilimi de gösterebilir. biliyorsunuz Hatay'dan başka Gaziantep'in Islahiye İlçesi olmak üzere uygun yerlerde mülteciler için yeni kamplar, yeni yerler hazırlanmaktadır. Gelen insanlar en iyi şekilde ağırlanmaktadır. Sağlık hizmetleri kendilerine en işi şekilde verilmektedir. Sadece yönetime muhalif olanlara Türkiye insani yardım elini uzatmıyor ama muhaliflerin kıstırdığı, sıkıştırdığı Suriye kamu görevlileri de Türkiye'ye sığındılar. Onlar da Türkiye'den yardım istiyorlar, başta yeme içme ve güvenliklerinin sağlanması olmak üzere... Türkiye bu konuda da ister rejim taraftarı, ister rejim muhalifi kim olursa olsun onlara gereken insani desteği vermektedir, yardımları yapmaktadır.

Türkiye; kendi halkına zulmeden, kendi halkının üzerine tanklarla, toplarla giden Suriye rejiminin gitmesini istemektedir ama Türkiye'nin bu rejimle, yönetimle problemi vardır. Bizim Suriye halkıyla hiçbir zaman problemimiz olmadı, bundan sonra da olmayacaktır. Humus'ta sergilenen vahşet Bosna-Hersek'te sergilenen vahşete eşdeğerdir.''

''İstanbul'daki Suriye toplantısında önemli kararlar çıkacak''

Hüseyin Çelik, Beşar Esad'ın dünyanın gözü önünde halkını katletmeye, kırmaya devam ettiğini belirterek, Türkiye'nin bu süreci başından beri takip ettiğini dile getirdi. Suriye yönetimine her türlü opsiyonu tanıdığını kaydeden Çelik, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun defalarca Beşar Esad ile görüştüğünü, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de konuyla ilgili mesajlar verdiğini söyledi.

''Beşar Esad, sadece zaman kazanmak için taktiksel bazı taahhütlerde bulunup hiçbir şey yapmadı'' diyen Çelik, İstanbul'da yapılacak Suriye'nin dostları toplantısına Türkiye'nin ev sahipliği yapacağını ve bu toplantıda Suriye ile ilgili önemli kararların çıkacağına kişisel olarak inandığını ifade etti.

Suriye'de haber alınamayan Türk gazetecileri

Çelik, Suriye'de haber alınamayan iki Türk gazeteci konusunda Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun MKYK'ya bilgi verip vermediğine ilişkin soru üzerine şöyle konuştu:

''Suriye yönetiminin, bu gazetecilerin kendi ellerinde olduğu ile ilgili henüz yapmış olduğu resmi bir açıklama yok maalesef. Türkiye, resmen Suriye'ye çağrıda bulunmuştu. Diplomatik kanalları çalıştırarak Suriye hükümetine bu gazetecilerimizin can güvenliklerinin sağlanması, onların bulunması ve Türkiye'ye iadesi, ailelerine teslim edilmesi yönünde resmi bir başvurusu, çağrısı olmuştur. Ancak henüz bu saate kadar bu gazetecilerin nerede olduğu, kimin elinde olduğuyla ilgili olarak Türkiye'ye bir cevap verilmiş değildir. Şu aşamada bundan fazla söyleyeceğim maalesef detaylı bir bilgi de yoktur.''

Gazeteci-general takası iddiası

Hüseyin Çelik, Suriye'de haber alınamayan iki gazeteci ile Türkiye'ye sığınan Suriye'li generallerin takası konusundaki haberlerin hatırlatılması üzerine, ''Bu bir söylentiden ibarettir. Bir kulis dedikodusu olarak ben de bunu duydum ama toplantıda Sayın Dışişleri Bakanımıza özellikle bunu sorduk, teyit etmedi'' dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, ''Afganistan'da 12 askerin şehit olmasının ardından muhalefet partilerinden farklı eleştiriler geldi özellikle oradaki askeri varlığın tekrar gözden geçirilmesi noktasında. Bu konu toplantıda görüşüldü mü '' sorusuna şu yanıtı verdi:

''Türkiye'nin milli menfaati göreceli bir kavramdır. CHP'ye göre milli menfaat başkadır, bize göre milli menfaat çok daha başkadır. CHP, özelleştirme yapılmasını milli menfaatlere aykırı buluyor, biz de aksine özelleştirme yapılmamasını milli menfaatlere aykırı buluyoruz. 10 başlıkta milli menfaat analizi yapsam, AK Parti ile CHP farklı kutuplardadır. CHP'nin böyle bir temennisi olabilir, böyle bir görüşü de olabilir. Buna saygı duyarım ama Kore Savaşı'ndan beri dünyanın birçok yerine muharip güç olarak değil, insani yardım amaçlı olarak bizim ordumuz olmuştur. Lübnan'da, Kosova'da, Bosna'da, Afganistan'da olduğu gibi dünyanın 28 ayrı bölgesinde askerimiz görev yaptı. Gerek NATO, gerekse Birleşmiş Milletler kapsamında Türk askeri barışçıl amaçlarla, insani amaçlarla görev yaptı.

Başından itibaren Türkiye muharip güç olarak Afganistan'a asker göndermeyi reddetmiştir. Elim bir kaza meydana gelmiştir. Bu kaza Afganistan'da değil, Allah göstermesin Türkiye'de de olabilirdi. 'Bu son olsun' diye temenni ediyoruz. Savaşa giderken değil, birileri tarafından saldırıya uğramış değiller. Bizim aslında Afganistan'daki askerlerimiz bizatihi Afgan halkının güvencesi durumundadırlar orada. En çok sevilen asker bizim askerimizdir ve birçok Amerikalı asker rahat dolaşmak istediği zaman bizim bayrağımızı koluna ve omuzuna takıp öyle geziyor. Dolayısıyla Afganistan'daki askerlerimiz Afgan halkıyla çatışırken veya herhangi bir itilaf sonucu hayatını kaybetmemişlerdir, bir kaza meydana gelmiştir. Türkiye'de maalesef göreve giderken kazalar zaman zaman olabiliyor. Dolayısıyla buradan hareketle 'Efendim bizim orada ne milli menfaatimiz var ' şeklinde bir sorgulamayı muhalefet yapabilir ama AK Parti kesinlikle bu düşüncede değildir. Biz artık bir dünya ülkesiz, kendi içine kapanan kendi kabuklarının içine sıkışan bir ülke değiliz.''

Türkiye'nin, dünyanın 16. büyük ekonomisi olduğunu ve G-20 ülkeleri arasında bulunduğunu belirten Çelik, dünyadaki siyasi gelişmelerde de Türkiye'nin adının, izinin bulunduğunu dile getirdi. Çelik, ''Yöneten ve yönlendiren iradede bizim de sözümüz var. Dolayısıyla bu konumda olduğunuz zaman bunun bir bedeli var, bu bedeli de vermek zorundasınız. Türkiye'nin şu andaki konumu budur'' diye konuştu. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler