YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tahriklerin amacı OHAL
Tahriklerin amacı OHAL
17 Aralık 2009 09:14
Star gazetesi yazarı Mehmet Altan provakasyonların perde arkasını yazdı. Ona göre tahriklerin amacı OHAL...

Kanal A Haber Merkezi - DTP'nin kapatılmasının ardından sokaklar savaş alanına döndü. Ve korkulan oldu kan döküldü. Tüm siyasiler, uzmanlar, yetkiller uyarıyor: "Provaksyonlara gelmeyin." diye ancak dinleyen kim?

Dolapdere’deki skandal ardından... Muş’un Bulanık ilçesindeki dehşet sökün etti. Küçücük çocuklarımızı böylesine fütursuzca öldürme alışkanlığımızın son kurbanı olan lise öğrencisi Necmi Oral’ın cenazesi de dün Bulanık’da defnedildi.

OHAL'de 33 bin ölü
Sokaklardaki gösterileri bahane ederek tekrar gündeme getirilmek istenen Olağanüstü Hal’in (OHAL) gerçek yüzünü, rakamlar ortaya koydu.
Demokratik Toplum Partisi'nin (DTP) kapatılmasının ardından meydana gelen sokak olaylarıyla tekrar konuşulmaya başlanılan Olağanüstü Hal Uygulaması (OHAL) bir döneme damgasını vurdu. Bazı çevrelerin güvenlik ve asayişi sağlamanın etkin bir yöntemi olarak gördüğü OHAL'in uygulandığı döneme ilişkin, resmi ve gayri resmi rakamlar şiddetin azalmadığını tam tersine arttığını gözler önüne serdi. OHAL'in sürdüğü 23 yılda toplam 33 bin kişi hayatını kaybetti.

"Bu ölümleri yurdun dört bir tarafına yaymak isteyen, Türkiye'yi çıkmaza sokmak isteyen acaba kim, amaçları ne?"

İşte Star gazetesi yazarı Mehmet Altan bugün sütununda bu soruya cevap verdi.

"Tahriklerin amacı OHAL" diyen Altan, "O başarılamazsa, AK Parti iktidarını Doğu’da ve Batı’da bir erken seçimde bitirmek için iyice hırpalamak..." diye ekledi.

İşte Altan'ın bugünkü köşe yazısının bir bölümü

(...) Biliyorsunuz, Dolapdere’de esnafın işyerlerine saldıran göstericilere ateş açan T.G, İHA’ya yaptığı açıklamada, göstericilere silahla ateş açması için para verildiğini iddia ederek, “para verip sık dediler, ben de sıktım” dedi. Hepimiz o açıklamaları televizyonlardan izledik.

Muş’a gelince...

Dün, kapatılan DTP’nin lideri Ahmet Türk, Muş’un Bulanık ilçesinde kalaşnikofla göstericilere ateş açarak iki kişinin ölümü ve yedi kişinin de yaralanmasına neden olan esnafın JİTEM üyesi olabileceğini söyledi. Bölgeden bu yönde yoğun bir bilgi akışı var.

Şemdinli’den Bingöl’e...

Bitirme planlarından Kafes Operasyonu’na olup bitenleri düşününce, insan garipsemiyor...

Bu arada, Bingöl’deki 33 askerin ölümü ile ilgili gelişmeleri de görüyorsunuzdur. O konu enine boyuna bir aydınlansın, bu topraklarda barış söz konusu olunca “savaş lobisinin” nasıl çıldırdığını fiilen göreceğiz.

Tokat da herhalde bunların pek dışında değil...

***

Amaç ne?

Hiç şüphesiz halkoyuyla alınamayan iktidarı dehşeti ve şiddeti tırmandırarak OHAL ile geri almak.

O başarılamazsa, AK Parti iktidarını Doğu’da ve Batı’da bir erken seçimde bitirmek için iyice hırpalamak...

Ya da her ikisini bir arada yürütmek.

Şu Bingöl’ü...

Dolapdere’yi...

Bulanık’ı...

Ve Tokat’ı acilen büyüteç altına alıp, Danıştay Baskını gibi işi bir an önce çözmek gerekiyor...

Çünkü OHAL’ciler eller tetikte... Bin bir provokasyonla, sağlı sollu demokrasiyi yıkıp parçalama peşinde...

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler