YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tahrifatçı savcılara Yargıtay yolu
'Evrakta tahrifat yapıldığı' gerekçesiyle Deniz Feneri soruşturmasından el çektirilen üç savcıyla ilgili iddianame kabul edildi. Haklarında meslekten ihraç istenen savcılarla ilgili son kararı Yargıtay verecek
Tahrifatçı savcılara Yargıtay yolu
18 Şubat 2012 / 12:19 Güncelleme: 18 Şubat 2012 / 12:18

 

Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Deniz Feneri eski savcıları Nadi Türkaslan, Abdulvahap Yaren ve Mehmet Tamöz hakkında hazırlanan iddianameyi kabul etti. Cumhuriyet Savcısı Murat Gökçe'nin hazırladığı iddianamede Nadi Türkaslan için "Evrakta tahrifat yapmak ve görevi kötüye kullanmak", Mehmet Tamöz ve Abdulvahap Yaren için ise "Görevi kötüye kullanmak" suçlaması yer aldı. Mahkemenin iddianameyi kabul etmesiyle birlikte Türkaslan, Yaren ve Tamöz Yargıtay 11. Ceza Dairesi'nde yargılanacak.

'EVRAKTA TAHRİFAT YAPTI'

Savcılar Nadi Türkaslan, Mehmet Tamöz ve Abdulvahap Yaren Deniz Feneri soruşturmasını yürütürken, Ankara 3. Sulh Ceza Mahkemesi'nin 01.06.2009 tarihli 2009/563 sayılı kararını tahrif ettikleri gerekçesiyle HSYK tarafından haklarında inceleme başlatılmıştı. Kurul müfettişlerinin raporu doğrultusunda kovuşturma izni verilen savcıların dosyası Sincan Cumhuriyet Başsavcılığı'na geldi. Yapılan soruşturmada Yaren, Tamöz ve Türkaslan'ın HSYK müfettişlerinin de tespit ettiği fiilleri işledikleri belirtilerek iddianame hazırlandı. İddianamede, Türkaslan için "Evrakta tahrifat yapmak ve mahkeme kararına aykırı işlem yapmak", Tamöz ve Yaren için ise "Zarar doğuran işlemin devamını sağlamak suretiyle görevi kötüye kullanmak" suçlaması yer aldı.

AYRI AYRI CEZA İSTENİYOR

İddianamede savcılar için TCK'nın ilgili maddelerince ayrı ayrı kovuşturmanın yapılması isteniyor. Türkaslan için 'resmi belgede tahrifat' suçundan 4 yıldan 11 yıla kadar hapis ve kamu görevinden el çektirilme cezaları istenirken, Abdulvahap Yaren ve Mehmet Tamöz için ise 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ile kamu görevlerinden ihraç talep ediliyor.

 

Son söz 'Cihaner dairesi'nin

Avukatlar Hakan Yıldız ve Şule Yıldız tarafından savcılar hakkında yapılan suç duyurusunun ardından HSYK incelemesi üzerine 'soruşturmanın selameti' amacıyla savcılar Nadi Türkaslan, Abdulvahap Yaren ve Mehmet Tamöz, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın tasarrufuyla dosyadan alınmıştı. Mahkeme iddianameyi kabul ettiği için savcılar hakkındaki

dosya davanın son görüleceği Yargıtay 11. Ceza Dairesi'ne gidecek. Savcılar için iddianamede 'hapis cezası' ve 'meslekten ihraç' talep ediliyor. Deniz Feneri soruşturmasının eski savcıları hakkındaki yargılamada son sözü, Erzincan eski Cumhuriyet Başsavcısı ve halen CHP Denizli Milletvekili olan İlhan Cihaner'in yargılandığı 11. Ceza Dairesi söyleyecek. (Yeni Şafak)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler