YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tahliye talepleri reddedildi
Tahliye talepleri reddedildi
24 Aralık 2010 19:06
Sahte Çürük Raporu soruşturmasında yargılanan aralarında hakim albay Ahmet Zeki Üçok'un da bulunduğu 4 tutuklu sanığın tutukluluk hallerinin devamına karar verildi.

''Sahte çürük raporu'' soruşturması kapsamında haklarında dava açılan hakim Albay Ahmet Zeki Üçok'un da aralarında bulunduğu 4'ü tutuklu 17 sanığın yargılandığı davada, tutuklu sanıkların bu hallerinin devamına karar verildi.

İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ile dizi oyuncularının da aralarında bulunduğu 9 müşteki ifade verdi.

Müştekilerden dizi oyuncusu Sinan Çalışkanoğlu, tutuklu sanıklardan Murat Tugay Tepe'den şikayetçi olduğunu belirtirken, Yıldırım'ın da aralarında olduğu diğer müştekiler şikayetçi olmadı.

Müşteki olarak dinlenilmesine karar verilen dizi oyuncusu Engin Akyürek'in avukatı, müvekkilini daha sonraki duruşmada hazır edeceğini bildirdi.

Duruşmada söz alan tutuklu sanıklardan Ahmet Zeki Üçok, üzerine atılı suçlarla ilgili cezalandırılmasına yeterli delil bulunmadığını  ve iddiaların soyut olduğunu savunarak, ''Bu delillerle 16 aydır tutukluyum. Tahliyemi talep ediyorum'' dedi.

Müştekilerden Sinan Çalışkanoğlu'nun kendisinden şikayetçi olması üzerine söz alan tutuklu sanıklardan Murat Tugay Tepe, Çalışkanoğlu'nun beyanlarının abartılı olduğunu ifade ederek, telefonla kendisini herhangi bir şekilde tehdit etmediğini ve karısıyla boşanmasına kendisinin sebep olmadığını söyledi.

Tepe, ''Diğer müştekiler benim arkadaşlarımdır. Ben kimseyi dolandırmadım. Bir Kıbrıs olayı vardı, bunun bir masrafı olacaktı, onlar da bunu bildikleri için kendi iradeleriyle masraf verdiler'' dedi.

16 aydır tutuklu olduğunu kaydeden Tepe, tahliyesini istedi.

Duruşmada söz alan diğer tutuklu sanıklar da tahliyelerini talep ettiler.

Taleplerle ilgili görüşü sorulan Cumhuriyet Savcısı Celal Kara, müşteki Sinan Çalışkanoğlu'nun davaya müdahil olma talebinin kabulü ile tutuklu sanıkların bu hallerinin devamına karar verilmesini istedi.

Duruşmayla ilgili ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Ahmet Zeki Üçok, Murat Tugay Tepe, Erdem Kılıç ve Ömer Uçar'ın, üzerlerine atılı suçların CMK'nın 100. maddesindeki suçlardan olması, bu suçları işlediklerine dair kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olguların bulunması, bu nedenle kaçma şüphesinin karine olarak kabul edilmesinin gerekmesi, delillerin toplanmamış olması, toplanacak delillerin değiştirilme ihtimalinin henüz ortadan kalkmamış olması ve tutuklama tarihi de göz önüne alınarak, tutukluluk hallerinin devamına karar verildi.

Müştekilerden Sinan Çalışkanoğlu'nun davaya katılan olarak kabulüne hükmeden heyet, duruşmayı 11 Mart 2011'e erteledi.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler