YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tahliye oldu dava yağmuruna tuttu
Korkut, Cumhuriyet Savcısı Murat Gök'ün de aralarında bulunduğu kamu görevlileri ile gerçek dışı haber yaptıklarını öne sürdüğü muhabirlere tazminat davası açtı.
Tahliye oldu dava yağmuruna tuttu
14 Ekim 2009 / 18:48 Güncelleme: 14 Ekim 2009 / 18:56

İzmir'de Yengeç ismi verilen operasyonla gözaltına alınan eski 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Asım Hakim Asım Korkut'un yeğeni avukat Mehmet Korkut, Adalet Müfettişi Halit Baysoy, hakkındaki iddianameyi düzenleyen Cumhuriyet Başsavcı Vekili Mehmet Doğar, 8. Ağır Ceza Mahkemesi Üyesi hakim Hasan Dinç, Cumhuriyet Savcısı Murat Gök ile bazı muhabirlere 10'ar bin TL tazminat istemiyle dava açtı.

Mehmet Korkut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dava dilekçelerinde, Asım Korkut hakkındaki soruşturmaların taraflı ve usulsüz şekilde yürütüldüğünü, suçsuzluk karinesinin ve gizliliğin ihlal edildiğini belirttiklerini söyledi.

Bazı basın yayın organlarında Asım Korkut'un kendi dinleme kararına imza attığının ileri sürüldüğünü ifade eden Mehmet Korkut, ''Bu haberle hakimlerin dinleme kararlarını ve dosyaları okumamakla itham edilmiştir. Tamamen gerçek dışıdır. Zaten, Asım Korkut mahkeme başkanı olduğu için statüsü gereği dinleme kararına imza atması da mümkün değildir'' dedi.

Asım Korkut'un, tefecilik suçundan yargılanan Vedat Orhan Çelenk'in tahliyesi sürecinde rüşvet istediği iddia edilmişti. Yargıtay 5. Ceza Dairesi, 1. derece mahkeme sıfatıyla ''rüşvete teşebbüs'' suçundan Asım Korkut'a 10 ay hapis cezası öngörmüş, ancak ''hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına'' karar vermişti.

AHMET SALİH GÜRSOY
Diğer yandan Çeşme'de plaj ihalesine fesat karıştırıldığı iddiasıyla başlatılan Kumsal Operasyonu kapsamında tutuklanan, 125 gün cezaevinde kalan ve halen yargılanan Ahmet Salih Gürsoy, gerekli inceleme ve araştırma yapılmaksızın hakkında soruşturma başlatıldığını ve haksız şekilde tutuklandığını öne sürerek, İzmir 3. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne başvurdu.

Ahmet Salih Gürsoy, soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Murat Gök ve kendisini tutuklayan hakim Ali Sayın'a toplam 100 bin TL manevi tazminat istemiyle dava açtı.

Özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Murat Gök'ün talimatıyla Çeşme'deki ''beach club'' ve plaj ihalelerine fesat karıştırıldığı iddiasıyla ''Kumsal'' adıyla düzenlenen operasyonda, aralarında Ahmet Salih Gürsoy'un da bulunduğu 2'si avukat 41 kişi gözaltına alınmış, zanlılardan 25'i tutuklanırken, diğerlerinin tutuksuz yargılanmasına karar verilmişti.

Ahmet Salih Gürsoy da Cumhuriyet Savcısı Murat Gök'ün İzmir'de 3 Nisanda trafik kazasına karıştığı otomobilin akaryakıt kaçakçılığı yaptığı iddiasıyla yargılanan kişilere ait olduğunu ileri sürmüş ve suç duyurusunda bulunmuştu.

ÖĞRETİM GÖREVLİSİ İSTİFA ETTİ
Cumhuriyet Savcısı Murat Gök hakkında, İzmir Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısıyken kendisine cep telefonuyla gönderdiği mesajlarla cinsel taciz ve hakaretlerde bulunduğu iddiasıyla suç duyurusunda bulunan Ü.E.İ, Yaşar Üniversitesi'ndeki görevinden istifa etti.

Alınan bilgiye göre, Yaşar Üniversitesi Meslek Yüksekokulu öğretim görevlisi Ü.E.İ, çalıştığı kurumdan ayrıldı.  Ü.E.İ'nin avukatı Ayla Ülük, müvekkilinin görevinden istifa ettiğini belirterek, ''Müvekkilim, Murat Gök'e karşı yaptığı şikayet ve açtığı tazminat davası nedeniyle kamuoyunun gündemine geldi. Her defasında habere konu olurken, saygın bir ismi olan Yaşar Üniversitesi de olayla ilgili gündeme geliyordu. Müvekkilim üniversitesinin adını yıpratmamak adına istifa etmeyi uygun buldu'' dedi.

Ü.E.İ, avukatları aracılığıyla Karşıyaka Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunmuş, Murat Gök'ün CMK 250 ile yetkili Cumhuriyet Savcısıyken, babasını bir soruşturma nedeniyle tutuklattığını, babasının davasını takip ederken Gök'ün kendisini SMS mesajlarıyla taciz ettiğini öne sürmüştü.

Suç duyurusunda, Murat Gök'ün Ü.E.İ'ye gönderdiği cep telefonu mesajlarından, Yaşar Üniversitesi Rektörü'nün telefonlarının gayri resmi şekilde dinlendiğinin anlaşıldığı, haberleşmenin ve Rektörün özel hayatının gizliliğinin ihlal edildiği de iddia edilmişti. (

Avukat Mehmet Korkut
 // eser can
Mehmet Bey, bizim boşanma davası ne oldu :)...
16 Ekim 2009 10:56
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler