YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tahliye kumpası hakiminden skandal gerekçe
Paralel yapı soruşturmasından tutuklu 63 için tahliye kararı veren Hakim Mustafa Başer, adeta örgüt ilişkisini ortaya koyan bir gerekçe yazmış. Başer tahliye kararında tutuklu şüphelilerin karakterine, ahlakına, aile bağlarına kefil olmuş.
Tahliye kumpası hakiminden skandal gerekçe
29 Nisan 2015 / 08:22 Güncelleme: 29 Nisan 2015 / 08:24

Hakim Mustafa Başer, hem yetkisini aşarak tutukluları tahliye etmeye çalıştı hem de gerekçesiyle şaşırttı: Karakterleri ve ahlaki durumları nedeniyle tutukluluğun devamı gerekmez. Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından tedbir amaçlı açığa alınan İstanbul 32’nci Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Mustafa Başer’in, verdiği tahliye kararının gerekçesine hukuk tarihinde olmayacak türden ifadeler yazdığı ortaya çıktı.

Yazdığı gerekçeyle tutuklularla çok yakın ilişkisi olduğu gün yüzüne çıkan Başer, tahliye etmek istediği tutuklular için, kararın satır aralarına 'delil durumu, şüphelilerin sabit ikametgah sahibi olması ve maddi durumları' gibi nedenlerin yanı sıra bir de 'karakterleri ve ahlaki durumları ile aile bağları' maddelerini sıraladı. 'Verdiği kararla yasaları değil, Pensilvanya'nın talimatını uyguladı’ yorumu yapılan hâkim Başer tahliye kararındaki gerekçelerle kendisini ele verdi. Başer tahliye kararında tutuklu şüphelilerin karakterine, ahlakına, aile bağlarına kefil oldu!

Yakın dostu gibi yazdı

Klasik tahliye gerekçelerinde görülen 'Şüphelilerin meslekleri ve sosyal durumları, malvarlıkları, sabit ikametgahlarının bulunması' gibi maddelere ek olarak ancak bir kişiyi uzun yıllardır yakından tanıyan birinin bileceği kişisel özelliklerini de ekledi.

Kararda şu ifadelere de yer verildi:

Ahlaklarını biliyormuş

“Şüphelilerin karakterleri ve ahlaki durumları, gibi nedenlerden dolayı tutukluluğun devamını gerektirir nedenler görülmemiştir.” Hukukçular bir hâkimin şüphelinin iyi ahlak sahibi karakterli olduğunu bilmesi için tanıması gerektiği görüşünü savundular.

Yok hükmündedir

Başer'in yerine atanan hakim Erdoğan Şimşek, tahliye için yok hükmündedir kararı verdi.

 

AKŞAM

 // yılmaz
Bu hakimide tutuklamak gerekir cünkü buda aynı işbirlikçi...
29 Nisan 2015 09:41
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler