YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tahliye kararından sonra ne dedi?
Oda Tv davasındaki tutukluluk hali 682 gün sonra sona eren Soner Yalçın, "gazeteciliğe devam edeceğim" dedi.
Tahliye kararından sonra ne dedi?
28 Aralık 2012 / 07:05 Güncelleme: 28 Aralık 2012 / 07:55

 

Oda Tv davası kapsamında serbest bırakılan Gazeteci Soner Yalçın tutuklu bulunduğu cezaevinden tahliye edildi. Yalçın, “Burada bir dava yok. Bu dava sadece Oda Tv davası değil. Biz Oda Tv davasında Ergenekon’u yazdığımız için (buradayız) Ama bir gerçek var; gazeteci gerçeğin yanında durur, hakikate aşkla bağlıdır” şeklinde konuştu.  
 
Silivri Cezaevi çıkışında gazetecilere bir açıklama yapan Soner Yalçın, “Prof. Dr. Yalçın Küçük neden içeride arkadaşlar! Bunu lütfen sizlere söylüyorum. Bunun lütfen peşini bırakmayın. Sadece Prof. Dr. Yalçın Küçük burada… Prof. Dr., bu insan binlerce insanın ameliyatlarla hayat vermiş. O insan kanser, o insan Prof. Dr. Mehmet Haberal. Yazıktır, ayıptır” dedi.
 
Gazetecilere seslenen Yalçın, “Bu ülkenin vicdanı nerede, sadece birkaç tane onurlu gazeteciye mi kaldı. Nerede bu ülkenin gazetecileri, bu insanlar nerede. Bu öğretim görevlileri nerede… Bir tek biz değil, hepiniz ayağa kalkın” diye konuştu.
 
Ergenekon davasını yazdığı için cezaevine konulduğunu ifade eden Yalçın, “Burada bir dava yok. Bu dava sadece Oda Tv davası değil. Biz Oda Tv davasında Ergenekon’u yazdığımız için (buradayız) Ben o tanıdıklarımla mahkemelik olmuşum. Ama bir gerçek var; gazeteci gerçeğin yanında durur, hakikate aşkla bağlıdır” şeklinde konuştu.
 
Meslektaşlarına seslenen Yalçın, “Bu dönemde gazetecilik yapacaksanız buradaki zulmü görün. Burada bir zulüm var. Buna kimse gözünü kapatamaz. Sadece gerçeğin yanında durun. Biz gazeteciler kendimizi iktidarlara, cemaatlere beğendirmek zorunda değiliz. Biz özgürce düşünen yazarız. Soner Yalçın’ı ve diğer yürekli onurlu gazetecileri cezaevine atarak kalemini eğeceğini, kalemini kırabileceğini düşünebilirler. Ama biz öyle olmayacağız. Çünkü biz cezaevinde yatmayı, zindanda kalmayı Namık Kemal’den öğrendik. Biz bu vatana hasret içinde sürgünde yaşamayı Nazım Hikmet’ten öğrendik. Biz Aziz Nesin’den, Sabahattin Ali’den, Rıfat Ilgaz’dan inadına gazetece çıkartmayı öğrendik. Biz Apdi İpekçi’den Uğur Mumcu’dan, Bahriye Üçok’tan, Hrant Dink’ten, Ahmet Taner Kışlalı’dan, Hablemitoğlu’ndan ölmeyi öğrendik” dedi.
 
Soner Yalçın, cezaevinden tahliye edilir edilmez kendisini bekleyen oğlu Aren Soner Yalçın ile sevenlerine sarılarak sevincini paylaştı. Cezaevi çıkışında marşlarla karşılanan Yalçın, daha sonra İşçi Partisi’nin kurduğu çadıra geçti. Burada bir süre dinlenen Yalçın, daha sonra kendisini karşılamaya gelen araç konvoyu ile buradan ayrıldı.
 
 
 
İHA
 
 
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler